تله‌فیلم تاریخی بومی «بغض باویال» در ایلام کلید خورد

 تصويربرداري تله‌فيلم «بغض باويال» با حضور استاندار ايلام ، معاون سياسي، مدير كل صدا و سيما و ديگر مسئولان محلي كليد خورد.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي تله‌فيلم، استاندار ايلام در اين ديدار گفت: ادبيات و فرهنگ ايلام براي نسل جوان بايد مستندسازي شود. 
استاندار ايلام با اشاره به اين كه هويت فرهنگ بومي محلي استان ايلام به علت اين كه در گذشته مكتوب و مستند نشده و دستيابي به آن در حال حاضر بسيار مشكل است، گفت: دستگاه‌هاي فرهنگي استان بايد در قالب طرح‌هاي پژوهشي و مطالعاتي و همچنين مستند سازي از ادبيات بومي، گويش‌هاي محلي و پوشش بومي مردم استان آثار مكتوبي را ارائه دهند. 
مهندس اعلايي افزود: براي تثبيت فرهنگ بومي استان بايد موزه‌ي مشاهير استان راه اندازي شود تا جوانان و هنرمندان بتوانند با استفاده از اين موزه به الگوسازي و خلق آثار فاخر در استان همت گمارند.
وي درباره تله‌فيلم «بغض باويال» گفت: اين كار يك اثر تاريخي است و از نوع كارهايي است كه در توسعه‌ي فرهنگ ايلامي و الگوسازي براي جوانان بسيار مهم و تأثيرگذار باشد. 
وي در پايان براي همه‌ دست‌اندركاران اين فيلم آرزوي موفقيت كرد. 
مدير كل صدا و سيماي مركز ايلام نيز در اين مراسم با اشاره به مضامين فيلم «بغض باويال» گفت: محور داستان اين فيلم در خصوص ظلم ستيزي مردم استان خصوصا مشاهير اين استان از جمله غلامرضاخان اركوازي، توجه به فرهنگ مردم استان و معرفي مشاهير برجسته‌ و زنده نگه‌داشتن آداب ، رسوم و هويت بومي اين مرز و بوم است ؛ كه به سفارش سيماي استان‌هاي براي پخش از شبكه‌هاي سراسري در حال ساخت است. 
عبدالله مددي با تشكر از همراهي و همكاري مسئولان استان، خصوصا استاندار محترم گفت: توجه به تهيه و توليد برنامه‌هايي با رويكرد فرهنگي نيازمند هزينه‌هاي بالا در فرايند توليد است كه انتظار مي‌رود مسئولان و نهادهاي فرهنگي استان در توليد اين آثار كه رسالت زنده‌نگه داشتن فرهنگ اصيل ايلامي را دارند بيش از پيش همكاري نمايند. 
وي افزود: صدا و سيما با توليد آثار فاخر در اين زمينه‌ مي‌تواند به رسالت خويش كه معرفي مشاهير و تاريخ و فرهنگ بومي استان و همچنين الگوسازي موثر براي جوانان است، همت گمارد كه الحمدالله ظرفيت نيروهاي توانمند صدا و سيماي مركز ايلام در اين زمينه بسيار بالا و مثمر ثمر است و همكاران ما در رسانه ملي با تلاش بسيار به دنبال توليد چنين آثاري براي حفظ هويت بومي و ملي استان هستند. 
مدير كل صدا و سيماي مركز ايلام در ادامه خاطرنشان كرد: تله‌فيلم «بغض باويال» زندگينامه غلامرضاخان اركوازي شاعر و عارف ايلامي به تهيه‌كنندگي حسين هاشمي‌نيا و كارگرداني شهرام باباپور در حال توليد است. 
عبدالله مددي اظهار داشت: بخش اصلي فيلمنامه در منطقه‌ چوار و قلعه والي ضبط مي‌شود و هدف از تهيه اين فيلم پرداختن به گوشه‌اي از زندگي اين شاعر پرآوازه‌ ايلامي است. در اين فيلم بيش از 12نفر بازيگر اصلي و 40 نفر هنرور همراه با 40 نفر عوامل توليد همكاري دارند. 
انتهاي پيام/ا
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 15ماه و 12روز