/ گروه دوست‌داران طبیعت ایلام یک‌ساله شد/مدیر انجمن دوستداران طبیعت:فارغ از ادعاهای طبیعت‌دوستانه وارد عمل شدیم

اعضای انجمن دوست‌داران طبیعت در اولین سالگرد تاسیس این گروه گردهم آمدند تا از تجربه‌ی یک‌ساله‌ی خود بگویند،تجربه‌ای که می‌گوید تنها سخنرانی و ادعاهای طبیعت‌دوستانه کافی نیست بلکه باید قامت خود را برای پاک‌سازی طبیعت خم کرد.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام،«معتمدی‌نیا» مدیر انجمن در این مراسم اظهار کرد: فعالیت یک‌ساله‌ی انجمن که با هدف شادی بخشیدن به طبیعت کار خود را آغاز کرد حرکتی نو در جامعه بود، که بدنبال مشاهداتی تاسیس شد که حاکی از تبدیل شدن طبیعت به زیاله‌دانی برای آسایش مردم بود و نابودی آن تخریبی رو به رشد داشت.

وی با بیان اینکه در طول این یک سال گروه به صورت مستقیم 300 نفر را در برنامه‌های خود جذب نموده و 100 نفر دیگر به صورت دوره‌ای تاکنون انجمن دوستداران طبیعت را همراهی کرده‌اند ادامه داد: اولین گام گروه پاکسازی پارک جنگلی چغاسبز بود که آغازی برای جمع‌آوری2 هزار کیسه زباله در 30 جلسه پاک‌سازی بود.

 مدیر انجمن دوست‌داران طبیعت علاوه بر حضور در پارک تفریحی چغاسبز به پاکسازی در خروجی‌های شهر "ایلام – ایوان"، "ایلام – دره‌شهر" و "دره ارغوان" اشاره و اضافه کرد: انجمن نه با سخنرانی و ادعاهای طبیعت‌دوستانه بلکه با عمل و رفتار خود پیش‌قراول حرکتی مردمی در مسیری فرهنگی در اجتماع خود حضور یافته و علاوه بر تاثیرگذاری این حرکت در جامعه خودی، شاهد تغییر نگاه‌ها به گروه دوستداران محیط زیست شده‌ایم.

معتمدی‌نیا موفقیت گروه را در داشتن تیمی منسجم عنوان کرد و گفت: با تلاش و پیگیری‌های مداوم مراحل ثبت انجمنی مردم نهاد طی و این انجمن تبدیل به پایگاهی برای رفع دغدغه‌های مردم در طبیعت شد که این امر با تعامل و نکته‌سنجی‌های گروه و رفع مشکلات و مسائلی که خودنمایی می‌کرد محقق شد.

وی به قطع درختان سطح شهر به عنوان یک مسئله زیست محیطی که موجب تدوین "طرح لابی" بین انجمن و شهرداری گردید اشاره و تصریح کرد: هرگاه در پیگیری مسائل زیست محیطی با مسوولین مربوطه به نتیجه نمی‌رسیدیم با پشتوانه اعضای گروه و نامه‌نگاری، نگرانی‌های خود را به مقامات عالی‌رتبه منتقل کرده‌ایم و این روند ادامه خواهد داشت.

 مدیرعامل این NGO مردم نهاد اهم فعالیت‌های فرهنگی انجمن را برگزاری دوره‌های آموزشی محیط زیست برای کودکان، برگزاری جلسات در مهدکودک‌ها و کانون پرورش فرهنگی کودک و نوجوانان، برگزاری اکران فیلم با همکاری فرهنگسرای جوان، درختکاری در شهرستان مهران، برگزاری نمایشگاه با کمک تشکل ها در دانشگاه ایلام و شرکت تیم فوتبال دوستداران طبیعت در لیگ استان را که حد توان و بضاعت دانست.

این دوستدار طبیعت در مورد مطالبات گروه گفت: یکسال قامتمان را خم کردیم تا زباله‌های طبیعت را جمع‌آوری کنیم و با این کار پیام حمایت از طبیعت را فریاد زدیم و از طریق این انجمن در دفاع از حق شهروندی خود در داشتن طبیعتی پاک و مناسب بهره گرفتیم.

معتمدی‌نیا تصریح کرد: به دنبال لزوم جمایت از رشد گونه‌های گیاهی و جانوری در حال انقراض، حفاظت از مراتع و جلوگیری از آتش سوزی جنگل‌ها و چاره اندیشی در بحث ریزگردها که کمر به نابودی نوع بشر و طبیعت بسته است به بررسی و ارائه راهکارها پرداخته‌ایم و امیدواریم در راه تحقق این امر شاهد حضور پر تعداد حافظین محیط زیست و سازمان‌های مختلف در دفاع از حق بهره‌مندی از طبیعت باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه با کمک پشتوانه‌های انسانی و معنوی گروه، موفق به تحقق اهداف طبیعت دوستانه خود شده‌ایم و در محقق کردن اهداف بزرگ گروه علاوه بر واگذاری اعتبارات مالی از سوی دستگاههای مربوطه، نیازمند واگذاری امکاناتی همچون آمفی تئاتر و بهره‌مند شدن از فضاهای رایگان تبلیغاتی در جهت نهادینه کردن فرهنگ طبیعت دوستی در اجتماع هستیم.

نظرات ارسال نظر
  • صیدیدر تاریخ ۶ مهر ۱۳۹۲

    درود خدا براین انسانهای مدنی وآرزوی سلامتی برای آنان

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 17سال و 20ماه و -10روز