داریوش قنبری:نگاه جامعه جهانی به ایران مثبت شده است/روحانی غرب را خلع سلاح کرد

یک عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری گفت: ایجاد نگاه مثبت از سوی جامعه جهانی نسبت به ایران، مهمترین دستاورد سفر رییس‌جمهور به نیویورک بود.

 داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به ادبیات رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره و با بیان اینکه "نوع ادبیات آقای روحانی با ادبیات احمدی‌نژاد متفاوت بود"، خاطرنشان کرد: ادبیات رییس‌جمهور یک ادبیات علمی، خردمندانه و دیپلماتیک بود که موجب تغییر رفتار کشورهای غربی نسبت به ایران شد.

به گفته وی، آقای روحانی خود دیپلمات است و از ادبیاتی استفاده کرد که با هنجارهای بین‌المللی سازگار است و این امر موجب جلب توجه مخاطبان شد.

 این نماینده پیشین مجلس با اشاره به اینکه "ادبیات رییس‌جمهور، منافع ملی را به خوبی تامین می‌کند"، اظهار کرد: موضع‌گیری رییس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل موجب شد حتی کشورهایی که با ما دشمنی دارند، منزوی شوند و نتوانند کشورهای دیگر را علیه ما همراهی کنند.

قنبری همچنین در مورد مذاکرات 1+5 اظهار کرد: با توجه به خوشبینی آقای ظریف به نظر می‌رسد این مذاکرات به نتیجه خوبی می‌رسد و این امید وجود دارد که مساله هسته‌یی به زودی حل شود.

 وی در ادامه با بیان اینکه "یکی از شاخص‌های تاثیرگذار بر سیاست خارجی کشورهای غربی، افکار عمومی است"، یادآور شد: مواضع رییس‌جمهور توانست افکار عمومی کشورهای غربی را تحت تاثیر قرار دهد. آقای روحانی در واقع غرب را خلع سلاح کرد و آنان دیگر اکنون بهانه‌ای برای جنگ‌طلبی و رفتارهای غیرقانونی ندارند.

 این فعال سیاسی افزود: اکنون غرب به این نتیجه رسیده است که ایران به دنبال تنش‌زدایی در روابط بین‌الملل است و مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهد. آنها متوجه شده‌اند اکنون ایران به دنبال رفع تحریم‌هاست و دغدغه کشورهای غربی را در چارچوب هنجارهای بین‌المللی مدنظر قرار داده است.

 این عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری در ادامه با بیان اینکه "روحانی مثل احمدی‌نژاد به کشورهای غربی بهانه برای سوءاستفاده نداد"، خاطرنشان کرد: پس از دوران خاتمی، نخستین باری است که شاهدیم عزمی جدی برای حل معضل سیاست خارجی شکل گرفته است. قنبری در پایان خاطرنشان کرد: آقای روحانی صحبت‌های تحریک‌کننده‌ای مثل هولوکاست را مطرح نکرد و فقط پیام صلح و دوستی دولت و ملت ایران را به دنیا مخابره کرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 17سال و 20ماه و -10روز