/ایلام در دوران دفاع مقدس/آغاز اضطراب‌هایی که ۸ سال طول کشید

به روایت روز شمار جنگ در ایلام امروز آغاز اضطراب‌هایی بود که می‌رفت تا 8 سال طول بکشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه ایلام، به نقل از کتاب روز شمار جنگ در ایلام ، نوشته‌ی «دوستعلی آزوغ» ایلام در سال 1359 روزهای اضطرابی که می‌رفت 8 سال طول بکشد آغاز شد.

31/6/1359

روزهای اضطراب:

در این روز دشمن بعثی منطقه ایلام را بمباران کرد.

« مهران زیر آتش سنگینی همچون 10 روز گذشته، عداه‌ای از مردم شهر را تخلیه و به سوی ملکشاهی در حرکتند، عموما با پای پیاده و با اضطراب منطقه را ترک و حدا اقل باید 30 کلیومتر را تا منطقه امن بپیمایند.

جاده ایلام به خوزستان سقوط کرد.

تنها 9 پاسدار که 4 نفر آنها آبادانی و 5 نفر  ایلامی هستند مشغول دفاع از رضا آبادند و در بهرام آباد 10 نفر ژاندارم و 11 نفر سپاهی و بسیجی دفاع می‌کنند.

در تاریخ 31/6/1366

« امروز یکی از پادگان‌های مرزی سپاه پاسداران در منطقه مهران هدف حمله غافلگیرانه اعضای سازمان مجاهدین خلق قرار گرفت.

نیروهای مهاجم با داشتن اطلاعات کامل و قطع تمام خطوط ارتباتی پایگاه با عقبه، حدود یک ساعت و نیم با نیروهای پایگاه درگیر شدند که ضمن آن 8 تن از نیروهای خودی شهید، تعدادی زخمی و 18 تن نیز اسیر شدند.

« زهر» فرماندار مرزی شهرستان دهلران در یک تماس تلفنی می‌گوید: عوامل بعثی عراق برای آنکه ذهن مردم این کشور را از مشکلات داخلی و همچنین از انقلاب گسترده‌ای که در عراق جریان دارد منحرف کند، در نوار مرزی تحرکاتی را آغاز کرده و طبق اطلاعات حاصله در آن طرف مرز حکومت عراق اقدان به تاسیس پایگاه‌هایی برای تربیت افراد خرابکار کرده است.

فرماندا دهلران افزود: در زمانی که رهبر  انقلاب اسلامی ایران از وحدت مسلمین جهان صحبت می‌کند عوامل بعثی عراق از پان‌عربیسم صحبت می‌کنند و در نظر ندارند که رهبر انقلاب اسلامی ایران برای رهایی تمام مسلمانان مستضعف از چنگال امپریالیسم بین‌المللی اقدامی کند.

وی اضافه کرد:حکومت بعث عراق شروع به اخراج ایرانیانی که چندیین نسل در این کشور سکونت داشته اند کرده و ایرانیان مقیم این کشور را تحت هیچ ضابطه‌ای نه عرف بین اللملل، نه روابط دیپلملتیک، نه اخلاق و انصاف آنان را اخراج می‌کند.

زهر نتیجه‌گیری کرد: عمل حکومت عراق اخلال در کار انقلاب اسلامی ایران است.

وی با  بیان اینکه تا حالا نزدیک به 200 نفر ایرانی از کشور عراق بیرون رانده شده‌اند و طبق اطلاعات در آینده بسیار نزدیک 250 خانواده دیگر به وسیله‌ی ماموران حکومت عراق از این کشور به طرف ایران رانده می‌شوند خاطر نشان کرد: ما برای پذیرایی از آنها احتیاج به کمک و مساعدت تمام مقامات داریم.

زهر با اشاره به اینکه یک نفر روحانی تابع کشور عراق به اتفاق خانواده‌اش شامل همسر، فرزندانش و یک نفر راهنما از طریق مرز مهران به خاک ایران پناهنده شدند ادامه داد: این روحانی که نمی‌خواست هویتش فاش شود در محل استانداری ایلام اعلام کرد: من نماینده امام محمد باقر صدر و وکیل آیت‌الله خمینی(ره)، هستم ژیم عراق از من خواست که از طریق رادیو و تلویزیون به نفع حکومت عراق تبلیغ کنم ولی من از همکاری با آنها خوداری کردم و به همین دلیل قصد داشتند مرا اعدام کنند و من هم به اتفاق خانواده و یک نفر راهنما پس از 14 روز پیاده‌روی به ایران پناهنده شده‌ام.

وی همچنین ادامه داد: حکومت عراق تصمیم دارد تمام نمایندگان امان محمد باقر صدر را اعدام یا آنها از عراق اخراج کند.

این روحانی بیان کرد: بیشتر امرای ارتش و ساواکی‌های فراری ایران در سلیمانیه اقامت دارند و حکومت عراق به آنها کمک می‌کند و در بصره زبیر و اماره سرگرم گذراندن دوره هستند.»

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 10روز