نماینده‌ی مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی:راکد ماندن بیش از ۱۰۰۰ پروژه‌ی ناتمام در استان ایلام نگران‌کننده است

نماینده‌ی استان ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از 1000 پروژه‌ی عمرانی ناتمام در بخش راه و کشاورزی، مسکن و آموزش، آب و تربیت بدنی در استان راکد مانده است که سبب نگرانی مردم برای افزایش محرومیت این منطقه شده است.
دکتر«علی محمد احمدی» رییس مجمع نمایندگان استان ایلام، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی ایلام، به یدک کشیدن پسوند محرومیت استان را از مهم‌ترین عوامل توسعه‌نیافتگی در استان دانست و گفت: آنچه که امروز مردم استان ایلام را بیش ازهر موضوع دیگری آزرده خاطر می‌کند، به یدک کشیدن پسوند محرومیت است که معنایی جز فقر را نمی‌توان برای آن معنی کرد.
وی اظهار کرد: وجود ذخایر نفت در حوزه‌ی جنوبی استان، از مهم‌ترین منابع برای توسعه‌ی استان و توجه به برطرف کردن محرومیت این منطقه است، چون وجود چهار درصد ذخایر نفت و 15 درصد ذخایر کشور که هم‌اکنون روزانه 154 هزار بشکه از چاه‌های نفت دهلران و جنوب آبدانان در حوزه‌ی جنوبی استان ایلام استخراج و از طریق خطوط لوله به خط سراسری منتقل می‌شود، تنها گوشه‌ای از استعداد این دیار است که لازمه‌ی توجه به استفاده درست از منابع و ذخایر غنی استان و برطرف کردن محرومیت آن را ایجاب می‌کند. نماینده‌ی استان ایلام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وجود یک میلیون و 600 هزار هکتار جنگل و مرتع در استان در حدود 75 درصد مساحت کل کشور از نظر تنوع گیاهی و جانوری، داشتن 18 رودخانه‌ی دائمی و 336 هزار هکتار زمین در استان با قابلیت کشاورزی یکی دیگر از منابع سرمایه‌گذاری است که از 336 هزار هکتار قابل کشت و کار استان، تنها 21 درصد آن آبی و 79 درصد آن با وجود رودخانه‌های دائمی و به علت عدم سرمایه به صورت دیم است.
احمدی با اشاره به منابع غنی کانی‌ها در استان، خاطرنشان کرد: با وجود منابع گچ، سنگ آهن، فسفات، سنگ‌نما، نمک آبی، شیل و ماسه در استان اما هم‌اکنون به علت عدم مدیریت صحیح، این منابع عظیم تنها به مصرف داخلی استان می‌رسند و عدم سرمایه‌گذاری در این بخش سبب شده تا که هیچ‌ صادراتی در این بخش، به استان‌های دیگر نداشته باشیم.
وی از طرح‌های بازسازی مناطق جنگ‌زده انتقاد کرد و گفت:‌ با وجود اعمال طرح‌های بازسازی مناطق جنگ‌زده، محرومیت‌زدایی، توازن منطقه‌ای و بنگاه‌های زود بازده پس از سه دهه، هنوز تحول اساسی در این استان دیده نشده و همین امر سبب شده که استان ایلام رتبه‌ی آخر توسعه را در میان استان‌های کشور کسب کند و با اجرای طرح‌های به اصطلاح اشتغال‌زایی نیز، هم‌چنان نرخ بیکاری در استان از متوسط ملی بالاتر است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: با توجه به سهم 1.3 درصدی ایلام در ارزش افزوده کشور، بودجه‌ی عمرانی پیش‌بینی شده و مصوب در سال‌های گذشته برای استان، کمتر از یک درصد کل بودجه عمرانی کشور است در حالی که ارزش افزوده نفت و گاز در اقتصاد ملی منظور می‌شود و دو در 1000 درآمدهای نفتی به مناطق دارای نفت و گاز کشور تخصیص می‌یابد اما بودجه‌ی تعیین شده برای استان متناسب با نقش بسیار مهم آن در اقتصاد ملی و آمایش امنیت کشور نیست.
وی ادامه داد: استان ایلام با داشتن ذخایر 14 تریلیون مترمکعبی گاز به سبب نداشتن پالایشگاه برای فرآوری، نتوانسته از این مزیت عمده استفاده کند و جزو محدود استان‌های کشور است که حتی یک متر بزرگراه ندارد و جایگاه خطوط ریلی نیز برای آن تعریف نشده و از داشتن خطوط ریلی محروم و پروازهای هوایی آن دائم به علت گرما و سرما و ریزگردها لغو می‌شود.
نماینده‌ی مردم حوزه‌ی جنوبی استان ایلام در مجلس شورای اسلامی هم‌چنین از واحدهای تولیدی استان انتقاد کرد و گفت: بیش از 50 درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی استان خوابیده و از فعالیت افتاده و بیش از 1000 پروژه‌ی عمرانی ناتمام در بخش راه و کشاورزی، مسکن و آموزش، آب و تربیت بدنی راکد مانده است که همین امر سبب نگرانی مردم برای افزایش محرومیت این منطقه شده است.
احمدی از افزایش آمار خودکشی در این استان ابراز ناراحتی کرد و هشدار داد: نشاط اجتماعی، شادی و جنب و جوش روزگاران گذشته مردم دیار ایلام جای خود را به افسردگی، اعتیاد، طلاق، خودکشی و یأس و ناامیدی داده است و ایلام را به عروس غم زده زاگرس مبدل کرده است که بر اساس آمار رسمی منتشر شده، ایلام هر سال 30 درصد نسبت به سال پیش با افزایش در نرخ خودکشی مواجه است. وی ادامه داد: محرومیت استان ایلام به حدی است که بیش از یک پنجم جمعیت آن تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که این مهم نشانه‌ی عدم توسعه‌یافتگی این استان و افزایش محرومیت میان اقشار مختلف مردم است.
این نماینده‌ی مجلس روی کار آمدن دولت تدبیر و امید را، امیدی برای توسعه‌ی استان ایلام برشمرد و افزود: با رایزنی‌ها و پس از جلسات متعدد با وزرای رییس‌جمهور مقرر شد با آغاز سفرهای استانی رییس‌جمهور، استان ایلام از نخستین استان‌های میزبان رییس‌جمهور و هیئت محترم دولت باشد که امید می‌رود با سفر دکتر روحانی و دولت تدبیر، زیرساخت توسعه‌ی این استان در زمینه‌های مختلف فراهم شود.
نظرات ارسال نظر
  • محمددر تاریخ ۲۷ شهريور ۱۳۹۲

    گلی به گوشه جمال آقایان عمرانی استان، اگر برای هر پروژه عمرانی نیمه تمام فقط چند میلیون تومان هزینه شده باشه، اونوقت با یک حساب سرانگشتی میتوان فهمید که در چه وضعیت اسفناکی هستیم. آقایان بی دلیل نیست که این همه بیکاری در استان هست. چرا دنبال تأمین منابع مالی برای اتمام طرح های نیمه تمام نیستید، با نشستن در دفاتر خودتون، تشکیل جلسات پر سر و صدا و کم نتیجه و بهانه آوردن که اعتبار نیست که نمیشه کار کرد. باید برید تهران با پیگیری بودجه جذب کنید کاری که استانهای دیگر می کنند. حالا کلاه تون را بالاتر بذارید و پز بدید که من هم مهندسم و معاونم و مدیرم خدا وکیلی در برابر اینت همه کار نیمه تمام در برابر همه مسئولید

    پاسخ به این نظر
  • در تاریخ ۳۰ شهريور ۱۳۹۲

    چرا نظر مخاطبان را منتشر نمی کنی

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 14روز