محمد رضا باهنر: ۷۰ درصد گرانی ها نتیجه سوء مدیریت است

محمد رضا باهنر:

70 رصد گرانی ها نتیجه سوء مدیریت است/در صورت رییس جمهور شدن سازمان مدیریت و برنامه ریزی را احیاء می کنم

محمد رضا باهنر گفت: بیش از 70 درصد مشکلات اقتصادی و مسائل داخلی کشور نتیجه سوء مدیریت ها و جای خالی نخبگان در مدیریت اقتصادی کشور است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، محمد رضا باهنر در جمع دانشجویان دانشگاه ایلام اظهار کرد: دولت آیند باید دولتی باشد که در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری انتخاب شود که نقاط ضعف دولت جاری را برطرف کند و نقاط قوت دولت کنونی را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه دغدغه امروز ملت ایران اقتصاد خانواده، گرانی و بیکاری است تصریح کرد: رییس جمهور آینده باید به این مهم توجه ویژه داشته باشد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه ظرف 12 ماه گذشته بیش از 60 درصد ارزش پولی کشور کاهش پیدا کرده است خاطرنشان کرد: این مهم بر اثر برخی بی برنامه گی ها و عدم تدبیر لازم دولت برای کنترل تورم بوده است.

دبیر جامعه اسلامی مهندسین مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئله بیکاری در جامعه بسیار مهم است و باید به آن توجه جدی کرد تصریح کرد: در هر خانواده بیش از 2 نفر فارغ التحصیل بیکار وجود دارد این بسیار سنگین است، که از آن سنگین تر اینکه سرپرست خانوار بیکار یا گاها از کار هم بیکار شده است که تحمل این بار برای همه سنگین تر است  .

وی بنگاه های اقتصادی را قطب اقتصادی کشور دانست و تصریح کرد: امروزه سرمایه در گردش، مواد اولیه،گرفتاری در گیرو دار قیمت ها و از همه مهمتر مشکلات تاسیس بنگاه و گرفتاری در بروکراسی کشور است  که این موانع باید رفع شود تا بتوانند به خوبی در عرصه اقتصادی کشور تاثیر گزار باشند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیش از 15 هزار میلیارد تومان برای بنگاه های زود بازده هزینه شده  اما علاوه بر اینکه تاثیری بر اقتصاد کشور نداشته اند بلکه بعضی از آنها بدهکار هم شده اند که این ناکارآمدی دولت را نشان می دهد.

باهنر با اشاره به وضعیت کشور در سطح کلان تصریح کرد: بعضی از چالش های کشور مربوط به ناکار آمدی دولت و مخصوصا سیستم بوراکراسی قوه مجریه از جمله دلایل ناکار آمدی در مهار گرانی است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دولت جاری قیمت ها به طور متوسط بیش از 200 درصد افزایش پید ا کرده است خاطرنشان کرد: تورم نقطه به نقطه سال 91 به بیش از 41 درصد رسیده است که در 20 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه بعضی ها مشکلات کشور را به گردن تحریم ها می اندازند اما تاثیر تحریم ها کمتر از 40 درصد بوده است تصریح کرد: بیش از 70 درصد مشکلات اقتصادی و مسائل داخلی کشور عدم مدیریت ساختار اجرایی و جای خالی نخبگان در مدیریت اقتصادی کشور است.

باهنر پرکاری و تلاشگری، عدالت محوری و تلاش در تحقق آن، ساده زیستی دولت،  دوست  داشتن خدمت به مردم،صراحت لهجه اما نه بطور کامل، دلسوز بودن و احیاء بعضی از شعارهای انقلاب از جمله نقاط قوت و مثبت دولت احمدی نژاد نسبت به دولت های قبل دانست و تاکید کرد :دولت آینده باید به این موارد توجه ویژه داشته باشد.

با هنر  به هم ریختن ساختارهای قوه مجریه از جمله منحل کردن سازمان برنامه بودجه وانحلال ده ها شورا در کشور،عدم استفاده از خرد جمعی، نگاه کردن به مسائل کشور به صورت پروژه ای نه برنامه ای را از دیگر نقاط ضعف دولت دانست و گفت:  دولت نهم و دهم به مصلحت کشور به صورت برنامه ای نگاه نکرد، که نقطه ضعف بزرگی است.

وی با بیان اینکه طرح مسکن مهر طرح خوبی بود اما به درستی انجام نشده است ادامه داد: بیش از 40 هزار میلیارد تومان بانک مسکن به بانک مرکزی بدهکار است که تورم حاصل رهآورد انجام نادرست این طرح بوده است.

باهنربا اشاره به اینکه در بعضی از استان ها در 6 ماهه پایانی سال 91 قیمت مسکن دوبرابر شده است خاطرنشان کرد: این نشان دهند رشد صدرصدی قیمت مسکن به خاطر نگاه پروژه ای دولت است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال 84  احمدی نژاد  دولت را با 70 هزارمیلیارد تومان اما در حال حاظر می خواهد با 500 هزار میلیارد نقدینگی تحویل بدهد که این به نوبه خود قابل توجه است و نشان از سوء مدیریت دارد.

وی رشد اقتصادی کشور در دولت نهم و دهم را زیر 4 درصد عنوان و بیان کرد: رشد اقتصادی کشور در 20 سال گذشته بیش از 20 درصدبوده است که این مهم از مشکلات این دولت به حساب می آید.

باهنر  اولین برنامه خود را در صورت رییس جمهور شدن و اعتماد مردم به وی احیاء سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 13ماه و -9روز