راه حل سرگردانی متقاضیان وام ازدواج چیست؟

معاون امور شعب، بازاریابی و اعتباری بانک صادرات ایلام گفت: استانی شدن ثبت نام در سایت وام ازدواج می تواند به کم شدن مشکلات متقاضیان و رفع سرگردانی آنها کمک کند.

کامبیز لهونی نژاد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه ایلام ، اظهار کرد: وامهای ازدواج، درمان بیماری، رفع نیازهای ضروری و ساخت و ساز مسکن روستائی، اقشار ویژه و ... در قالب تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می شوند.

وی با اشاره به این نکته که منابع  بانک ها شامل قرض الحسنه، جاری، کوتاه مدت و بلند مدت(ارزان قیمت و گران قیمت) هستند افزود: پیش از این برابر دستورلعمل بانک مرکزی حدود 80 درصد از منابع جذب شده می بایست صرف پرداخت تسهیلات در تمام بخش ها می گردید و تا سال 90 هیچگونه محدودیتی در زمینه پرداخت وجود نداشت.

لهونی نژاد خاطرنشان کرد: تقریباً از ابتدای سال 1390 به بعد برابر دستورالعمل بانک مرکزی، منابع به دست آمده  قرض الحسنه پس از کسر سپرده قانونی که حدود 10 درصد است - و نزد بانک مرکزی تودیع می شود- در زمینه های مرتبط با قرض الحسنه از جمله ازدواج قابل پرداخت می باشد.

معاون امور شعب، بازاریابی و اعتباری بانک صادرات ایلام تأکید کرد: برابر این دستورالعمل به هیچ وجه از منابع دیگر در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه نمی توان استفاده نمود.

وی عنوان کرد: منابع قرض الحسنه بانک صادرات استان در سال 1390 برابر با 201 میلیارد و 788 میلیون ریال بوده که پس از کسر 10 درصد مبلغ 181 میلیارد و 600 میلیون ریال به عنوان تسهیلات قرض الحسنه فابل پرداخت است در حالی که بانک صادرات ایلام بیش از 321  میلیارد ریال قرض الحسنه پرداخت نموده است.

لهونی نژاد در ادامه با بیان اینکه در سال 1390 ، تعداد 1هزار و 351 نفر ثبت نام کرده و از این تعداد 1 هزار و 309 نفر موفق به دریافت تسهیلات ازدواج شده اند گفت: به عبارت دیگر تنها 42 نفر تا کنون تسهیلات مذکور را دریافت نکرده اند. بنابراین بانک صادرات ایلام 77 درصد بیش از میزان مجاز پرداخت قرض الحسنه در تمام بخش ها پرداخت کرده است.

معاون بانک صادرات ایلام با اشاره به این که منابع قرض الحسنه بانک در سال 91 برابر با 229 میلیارد و 680 میلیون ریال بوده ادامه داد: در حالی که پس از کسر سپرده قانونی میزان مجاز پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در این بانک مبلغ 206 میلیارد و 712 میلیون ریال بوده، بانک مبلغ 321 میلیارد و 610 میلیون ریال یعنی با 56 درصد انحراف از میزان مجاز وام قرض الحسنه پرداخت نموده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال91 جهت دریافت وام ازدواج 783 نفر ثبت نام نموده که 754 نفر آنها تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را دریافت نموده و 29 نفر دیگر به علل مختلف من جمله عدم مراجعه تا کنون موفق به دریافت نشده اند.

لهونی نژاد با بیان اینکه در صورت مراجعه و پیگیری این افراد وام آنها نیز پرداخت می شود، تصریح کرد: بانک صادرات ایلام بیش از اختیارات و منابع مربوطه تسهیلات قرض الحسنه به ویژه در بخش ازدواج پرداخت نموده است.

معاون بانک صادرات ایلام تأکید کرد: مشکل اصلی که باعث سرگردانی متقاضیان وام قرض الحسنه می شود این است که ثبت نام به صورت سراسری انجام می شود.

بنابراین زمانی که متقاضی در یکی از بانکهای مجاز ثبت نام می کند در واقع ظرفیت ملی آن بانک اجازه ثبت نام می دهد در حالیکه ممکن است در استانی مانند ایلام ظرفیت پرداخت تکمیل شده باشد.

وی ادامه داد: وقتی سایت به فرد اجازه ثبت نام می دهد به معنای وجود ظرفیت است اما مشخص نیست که این ظرفیت آیا در استان مورد نظر ثبت نام کننده وجود دارد یا نه، بنابراین اگر ثبت نام در سایت به صورت استانی باشد مشکل سرگردانی متقاضیان مرتفع می شود.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از راههای برطرف نمودن مشکل تسهیلات ازدواج ایجاد خط اعتباری جدید است که صرفاً به پرداخت وام ازدواج  بدون در نظر گرفتن منابع و مصارف اختصاص یابد.

معاون بانک صادرات استان با اشاره به پرداخت وام قرض الحسنه درمان اظهار کرد: حجم قابل توجهی از منابع صرف پرداخت تسهیلات درمانی شده به گونه ای که به هر نفر تا 2 میلیون تومان تسهیلات درمانی پرداخت شده است. این مهم صرفاً در بانک صادرات ایران در حال انجام است. 

نظرات ارسال نظر
  • ناشناسدر تاریخ ۹ خرداد ۱۳۹۲

    راه حل اینه که بشه درس عبرتی واسه مجردها که موقع ازدواج رو وام ازدواجی حساب باز نکنن

    پاسخ به این نظر
  • زینب همتیدر تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۲

    اینجانب در تاریخ91/10/2 ازدواج نموده ام و در تاریخ بهمن ماه در سایت بانک صادرات و شعبه رسالت ثبت نام کردم ولی در مراجعه به شعبه اظهار میدارن که هنوز خبری از وام ازدواج نیست وثبت نامی 91هنوز پرداخت نشده اند لطفا با توجه به اظهارات فوق معاون صادرات ایلام راهنمایی بفرمایید .

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 17سال و 18ماه و -14روز