خلاصه مناظره قنبری و قدیری‌ابیانه / بررسی موضوع رابطه با آمریکا

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، محمدحسن قدیری‌ابیانه کارشناس عالی وزارت امور خارجه و داریوش قنبری استاد علوم سیاسی دانشگاه الزهرا در قالب مناظره‌ای در دانشگاه کاشان به بررسی موضوع رابطه با آمریکا و غرب پرداختند و نظرات خود را پیرامون ضرورت‌ها، ظرفیت‌ها و باید و نبایدهای آن بیان کردند.

قدیری‌ابیانه در ابتدای سخنان خود به طرح پرسش‌هایی در مورد رابطه با آمریکا پرداخت و گفت: در ابتدا باید مشخص شود آنچه که عده‌ای به دنبال آن هستند مطابق با منافع کشور هست یا خیر یا در صورت باز کردن سفارت آمریکا تحریم‌ها از ایران برداشته می‌شود و آیا رابطه این چنینی دارای فایده و یا ضرر بیشتری است؟

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی از 22 بهمن 57 تا 13 آبان 58 رابطه با آمریکا را تجربه کرده است افزود: اسناد منتشر شده لانه جاسوسی پس از تسخیر آن توسط دانشجویان که به دو دوره قبل و بعد از انقلاب تقسیم می‌شود بخشی از توطئه آمریکایی‌ها در طول این سال‌ها را در کشورمان افشا می‌کند. 

*برقراری رابطه به معنای کنار گذاشتن خصومت‌ها نیست

به گفته وی در این اسناد نشان داده می‌شود با وجود ادعاهای آمریکایی در بعد از انقلاب در قالب دیدارهای دیپلماتیک مبنی بر به رسمیت شناختن انقلاب مردم ایران، جبران گذشته و ساختن آینده و گشودن درهای تکنولوژی به سوی ایران همواره با اقداماتی نظیر جعل سند، شنود دستگاه‌های دولتی به دنبال اقداماتی نظیر تجزیه، جاسوسی، دامن زدن به قومیت‌گرایی، حمایت از تروریست‌ها و اعمالی کودتای دیگری در کشورمان بودند.

کارشناس عالی وزارت امور خارجه با تأکید بر این‌که رابطه برقرار کردن در عرصه دیپلماتیک به معنای کنار گذاشتن خصومت‌ها نیست به ذکر چند نمونه نظیر روابط شوروی و سوریه با آمریکا و انگلستان با ایران اشاره و خاطرنشان کرد: اگر فکر کنیم در صورت برقراری رابطه با آمریکا دشمنی‌ها به دوستی تبدیل شده و خصومت‌های این کشور با ملت ما به پایان رسیده و آنها حاضر می‌شوند از طمع‌شان در این سرزمین دست بردارند باید بدانیم روابط بین‌الملل و دیپلماتیک را متوجه نمی‌شویم.

*آمریکا به هیچ قیمیت حاضر نیست شکست را بپذیرد

وی همچنین با اشاره به شرایط سیاسی و اقتصادی بحرانی ایالات متحده از اذعان مقامات این کشور به در حال سقوط بودن آمریکا خبر داد و گفت: در شرایطی که واین برگر می‌گوید آمریکا دیگر در وضعیتی نیست که بتواند نظرش را بر کشورها تحمیل کند و یا بحران اقتصادی ویران کننده این کشور بدهی بیش از 16 هزار میلیارد دلار را به بار آورده به طوری که سالی یک هزار میلیارد دلار یعنی به اندازه 33 سال درآمد نفت ایران به آن اضافه می‌شود تنها یک راه می‌تواند جلوی چند قطبی شدن دنیا را بگیرد و آمریکا فقط از یک روش می‌تواند ابرقدرتی بودن خود را حفظ کند و آن هم تسلط بر منابع نفتی خاورمیانه و تصرف آن است. 

قدیری ابیانه تأکید کرد: اگر آمریکا سقوط خود را بپذیرد می‌توان به مذاکره با آن امیدوار بود اما در شرایطی که به هیچ قیمیت حاضر نیست این شکست را بپذیرد نمی‌توان از این کشور توقع نادیده گرفتن خوی استکباری‌اش را داشت.

در ادامه قنبری با بیان این‌که طرح این تئوری که در ایجاد رابطه با آمریکا کشورها دچار ضرر و زیان می‌شوند و هر کشور دارای رابطه با آمریکا پیشرفت نمی‌کند ناشی از یک نگاه بدبینانه است ابراز داشت: توقع نداشته باشید کشوری منافع کشور ثالث را دنبال کند بلکه ما خودمان باید منافع‌مان را تأمین کنیم همانطوری که چین و روسیه در قبال رابطه با کشورمان دنبال منافع خودشان هستند.

وی نقش روسیه و چین در تصویب قطعنامه‌ها را علیه ایران قلمداد کرد و خطاب به قدیری ابیانه گفت: دیدگاهی که شما دارید با مناسبات سیاست خارجی و روابط بین‌الملل سازگاری ندارد نمی‌توان از کشوری انتظار داشت بیاید منافع کشور دیگری را تأمین کند ما تنها می‌توانیم به دنبال منافع مشترک باشیم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه الزهرا با بیان اینکه آمریکا اقداماتی را در منطقه به نفع ما انجام داده است مدعی شد: سرنگونی دیکتاتوری صدام و به قدرت رسیدن شیعیان در عراق و مقابله با طالبانیسم اقداماتی بوده که آمریکا در راستای منافع ما انجام داده است.

قنبری در پاسخ به قدیری ابیانه مبنی بر حمایت آمریکا از تجزیه طلبی در ایران بیان داشت: اگر اولتیماتوم ترومن در سال 1325 صورت نمی‌گرفت آذربایجان و کردستان از ایران جدا می‌شد چراکه با حمایت ارتش سرخ از قاضی محمد و پیشه‌وری و حزب دموکرات در این مناطق بیم تجزیه وجود داشت اما آمریکایی‌ها با این اولتیماتوم، ایران را در حفظ تمامیت ارضی‌اش یاری کردند بنابراین اگر سخن از رابطه با آمریکا می‌آوریم یعنی به دنبال آن هستیم که از توطئه آمریکا برای تجزیه ایران نیز جلوگیری کنیم.

وی با تأکید بر حفظ سیاست خارجی بر مبنای اصل‌ عزت، حکمت و مصلحت مورد نظر رهبری در این عرصه در رابطه با هر کشوری، از نحوه رفتار مسئولان دستگاه دیپلماسی برای ایجاد رابطه با مصر انتقاد کرد.

*با یک لبخند به آمریکا می‌توانیم کلی امتیاز بگیریم

این نماینده مردم ایلام در مجلس هشتم با ذکر این نکته که با یک لبخند به آمریکا می‌توانیم کلی امتیاز بگیریم گفت: همانطور که مشاهده می‌کنیم در رفتار اوباما تغییر روش صورت گرفته و نسبت به گذشته تغییراتی مؤثر ایجاد شده که باید از این وضعیت در راستای پیش بردن منافع خود استفاده کنیم.

قنبری با اشاره به این‌که کشورها بر اساس وزن در نظام بین‌الملل قدرت‌نمایی می‌کنند عنوان کرد: بر اساس این سلسله مراتب ابرقدرت به عنوان قدرت سه بعدی در تکنولوژی و دانش فنی و اقتصادی و نظامی حرف اول می‌زند و به همین ترتیب کشورها در جمع قدرت‌های بزرگ، منطقه‌ای و کوچک و... قرار می‌گیرند.

وی با بیان این‌که ما به عنوان یک قدرت منطقه‌ای نمی‌توانیم با یک ابرقدرت رقابت کنیم ابراز داشت: ما باید عرصه این بازی را از رقابت به همکاری مانند کشورهای دیگری که با آمریکا رابطه دارند تغییر دهیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب از دو کشور ژاپن و کره جنوبی به عنوان کشورهایی که از رابطه با آمریکا به بیشترین پیشرفت رسیدند نام برد و گفت: پس از تجزیه کره به دو کشور کره شمالی به چین و شوروی وابسته شد و جنوبی نیز سیستم کاپیتالیستی را انتخاب کرد اما حال مشاهده می‌کنیم هر دو کشوری که از نژاد، زبان، ملت ،مذهب و فرهنگ مشترک بودند یکی در زمره فقیرترین کشورهای جهان است و دیگری چهارمین خودروساز دنیا به شمار می‌رود و قلب بازار اروپا را در دست گرفته است.

وی خطاب به قدیری ابیانه گفت: آمریکا هر سال قدرتمندتر از سال‌ گذشته می‌شود اکنون 90 درصد ناوهای هواپیمابر جهان در اختیار آمریکا است، هنوز پول آمریکا پول جهانی است و تکنولوژی و فناوری آن حرف اول را می‌زند حال باز شما از سقوط آمریکا سخن می‌گویید؟

در ادامه قدیری ابیانه با تأکید بر این‌که از موضع ضعف نمی‌گوییم رابطه با آمریکا نداشته باشیم خطاب به قنبری اظهار داشت: همانگونه که عدم رابطه با اسرائیل و آفریقای جنوبی با تفکر نژاد پرستی را از موضع قدرت خواستیم چراکه بر اساس این سلسله مراتب شما با اسرائیل نیز باید رابطه برقرار می‌کردیم.

*تغییر مواضع خصمانه با یک لبخند ساده‌انگاری است

وی با تأکید بر این‌که برای ایجاد رابطه با هر کشوری باید منافع و مضرات آن را سنجید و سپس بر مبنای وزن هر کدام تصمیم گرفت تصریح کرد: زمانی که مقام آمریکایی استراتژی این کشور را خشکاندن ریشه ایران به عنوان یک ملت عنوان می‌کند به این معنا که آمریکا دنبال سرنگونی جمهوری اسلامی نیست بلکه قصد تجزیه ایران را دارد همان استراتژی که در عربستان، ترکیه و... به دنبال آن است بنابراین این که بپنداریم اگر یک لبخند بزنیم مواضع خصمانه آمریکا تغییر می‌کند ساده‌انگاری است.

کارشناس عالی وزارت امور خارجه به سیاست‌های دوران اصلاحات نیز اشاره کرد و یادآور شد: در زمانی که خاتمی، آبراهام لینکلن را شهید نام گذاشت و سیاست به اصطلاح تنش‌زدایی را در پیش گرفت و به معنای واقعی کلمه به غرب لبخند زده شد همان دوره ایران اسلامی را محور شرارت خواندند.

وی سپس با رد این ادعای قنبری مبنی بر به قدرت رسیدن شیعیان در عراق توسط آمریکا گفت: همه می‌دانیم آمریکا تلاش کرد علاوی را سر قدرت بیاورد و این روحانیت، مرجعیت و مردم عراق بودند که با حضور در پای صندق‌های رأی اجازه این کار ندادند و مگر این است که بمب‌گذاری‌هایی که امروز در مناطق مختلف عراق صورت می‌گیرد با خط مشی‌ آمریکا صورت می‌گیرد.

این تحلیگر مسائل سیاسی افزود: آمریکا صدام را سرنگون کرد که آزادی و دموکراسی به این کشور بیاورد زیرا در پی جایگزینی مهره‌ و صدام دیگری فرمانبردار و مطیع بودند تا به منافع خود در منطقه دست یابند.

قدیری ابیانه ادامه داد: آمریکا همان کشوری است که ریگی را اجیر کرد تا پس از سیستان و بلوچستان به تهران و سایر شهرهای ایران هجوم آورد با چنین کشوری می‌توانیم منافع مشترک داشته باشیم؟

وی نتیجه واحد را دلیل هدف مشترک ندانست و گفت: همانگونه که هدف انقلابی‌‌های مسلمان با کمونیست‌ها برای مبارزه با شاه متفاوت بود هدف جمهوری اسلامی و آمریکا برای سرنگونی صدام یکسان نبود.

*روابط دیپلماتیک بر اساس لبخند تغییر نمی‌کند/زمانی که قهقهه می‌زدیم اجازه تولید سانتریفیوژ تحقیقاتی به ما ندادند

قدیری ابیانه با بیان این‌که مگر روابط دیپلماتیک بر اساس لبخند تغییر می‌کند به رفتار هیئت ایران قبلی مذاکره کننده مسئله هسته‌ای ایران اشاره کرد و ابراز داشت: در تصاویری مشاهده می‌شود برخی از این افراد در مذاکره‌ها قهقهه می‌زنند حال نتیجه این قهقهه‌ها چه شد مگر نه آن که حتی اجازه چند سانتریفیوژ  تحقیقاتی را نیز به ما ندادند.

وی سپس با رد این ادعای قنبری که حذف طالبانیسم بر اساس منافع ایران شکل گرفته عنوان کرد: آمریکایی‌ها طالبان را میدان آوردند و تا زمانی که از آنها برای کشتار شیعیان استفاده می‌شد مورد حمایت آمریکا بودند اما زمانی که از کنترل خارج شدند و آمریکایی‌ها مورد هدف قرار گرفتند به مقابله با آنها برخاستند.

مدیر انجمن نخبگان جهان اسلام خطاب به قنبری که بحرانی بودن و در حال سقوط بودن آمریکا را رد کرده بود گفت: زمانی که مقامات آمریکایی خود بر این سیر نزولی اذعان می‌کنند و در شرایطی که مشاهده می‌کنیم آمریکایی که  40 درصد اقتصاد دنیا را در دست داشت حال سهمش از این عرصه به کمتر از 20 درصد می‌رسد و دلارش در میان کشورهای اروپایی جایگاهی ندارد چگونه بر ادعای سقوط‌ناپذیر بودن آن تأکید می‌کنید.

وی علت اقتصاد قدرتمند کره جنوبی را رابطه با آمریکا ندانست و مصر را به عنوان مثال نقص این ادعا ذکر کرد و گفت: مگر مصر با اسرائیل و آمریکا روابط حسنه‌ای نداشت پس چرا اکثریت جمعیت آن زیر خط فقر هستند.

*دلیل پیشرفت کره جنوبی ساعت کاری مفید است نه رابطه با آمریکا

 قنبری ساعت کار زیاد مردم کرده جنوبی را مهمترین دلیل پیشرفت این کشور قلمداد و خاطرنشان کرد: در حالی کره جنوبی بالاترین ساعت کاری مفید دنیا را دارد که طبق پژوهش‌ مجلس این ساعت کاری مفید در ایران 22 دقیقه است.

کارشناس عالی وزارت امور خارجه استراتژی آمریکا را وابستگی کشورهای نفت‌‌خیز به نفت و عدم توانایی برای تولید ثروت قلمداد کرد.

وی سلسله مراتبی که کشوری با تمدن 300 ساله را بر کشوری با تمدن چند هزار ساله مستولی می‌کند را پذیرفتنی ندانست و گفت:‌ اگر این سلسله مراتب را می‌پذیرفتیم دیگر نیازی به پیدایش انقلاب اسلامی نبود چراکه این سلسله مراتب از شاه حمایت می‌کرد.

نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 15سال و 14ماه و 3روز