۶ سد در استان ایلام در حال ساخت است

محمود عباس زاده مشیکنی در برنامه زنده تلویزیونی صبح بخیر ایران شبکه یک اظهار داشت: استان ایلام در هشت سال دفاع مقدس سمبل غیرت و مقاومت بوده است و در صدر اسلام وقتی پیام وحی به سمت ایران آمد مردم ایلام نیز با آغوش باز در صف اول این پیام را پذیرفتند و سمبل معرفت شدند.
 
این مسئول بیان داشت: وقتی این استان در جنگ تحمیلی مورد تعرض قرار گرفت مردمان ایلام با همتی بلند پا به میان نهادند و با مقاومتی مثال زدنی در مقابل دشمن بعثی ایستادگی کردند تاریخ نیز گویای مقاومت مردم این استان است که شجاعانه با قیام در مقابل عثمانی و حکومت جور طاغوت آزادگی را بر ورق تاریخ ثبت کردند.
 
عباس زاده همچنین مقاومت مردم ایلام را در عملیات میمک یادآور شد که با یک سازماندهی محلی منسجم پیروزی را برای این مرز و بوم به ارمغان آوردند.
 
وی اضافه کرد: باید این نکته را مد نظر قرار داد که در هشت سال دفاع مقدس مخصوصا در اوایل جنگ استان ایلام با حدود 270 هزار نفر جمعیت بیش از 60 هزار رزمنده در دفاع از کیان اسلام، آرمان های انقلاب و خاک وطن حدود حدود سه هزار شهید و 11 هزار جانبازتقدیم کرده است.
 
وی افزود: استان ایلام در عصر حاضر نیز با برخورداری از مردمی بسیار صبور، با معرفت ، قانع و با فرهنگ نماد غیرت است.
 
وی به برنامه بازدید از شهرستان های استان اشاره و تصریح کرد: بنده به اطلاعاتی که در آمارها و یا بر روی کاغذ ارائه می شود اتکا نمی کنم و معتقدم باید ملموس عملکردها و نتیجه فعا لیت ها را ارزیابی و بررسی کرد بنابراین بازدید از شهرستان ها را در دستور کار قرار داده ام و طی چند روز گذشته به نقاط مختلف استان سفر کرده ام.
 
استاندار ایلام اظهار داشت: استان ایلام اگر چه به رغم برخورداری از تنوع آب و هوایی و جغرافیایی منطقه ای گرم و خشک حساب می شود اما قسمتی از شمال استان کوهستانی و دارای جنگل است به گونه ای که می توان از استان ایلام با نام موزه درختان بلوط چند هزار ساله یاد کرد بنابراین استان به لحاظ منابع طبیعی بسیار غنی است.
 
این مسئول اضافه کرد: در این شرایط اگر بتوانیم آب های استان را مهارکنیم این قابلیت ایجاد می شود که بعضی از مناطق در استان زمین را دو بار بکارند و برداشت کنند لذا این برای استان ایلام یک فرصت به شمار می آید.
 
عباس زاده مشکینی به ذخایر ایلام در حوزه ی معادن، نفت، انرژی، گاز اشاره کرد و گفت: استان ایلام 11 درصد ذخائر گاز و پنج درصد ذخائر نفت کشور را دارد، بهره مندی از این ذخایر طبیعی فرصت ساز است و باید مورد توجه قرار گیرد. وی همچنین 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و فعالیت بازارچه مرزی مهران به عنوان یکی از پرتردد ترین مرزهای کشور را از دیگر ظرفیت های استان عنوان کرد.
 
وی بیان داشت: اگر بر اساس شاخص های توسعه فعالیت هایی را که در طول تاریخ انجام گرفته در یک کفه ی ترازو و اقدامات بعد از انقلاب پربرکت اسلامی را در کفه دیگر قرار دهیم می توان گفت کارهایی که درطی این 34 سال انجام گرفته بیشتر است و به عبارتی کفه خدمات 34 ساله نظام سنگین تر می شود همچنین در یک مقایسه کوچک این نتیجه حاصل می شود؛ فعالیت هایی که طی مدت خدمت دولت عدالت محور صورت گرفته به اندازه 25 سال کذشته بوده که سفرهای استانی و شمارمصوبات مختلف از جمله تصویب 464 مصوبه فقط در استان ایلام گویای این مطلب است.
 
استاندار ایلام به قابلیت های استان در بخش کشاورزی اشاره ای داشت و گفت: استان در حال حاضر 340 هزار زمین قابل کشت دارد که 72 هزار هکتار آن زیر کشت است همچنین استان ازحدود چهار میلیارد متر مکعب منابع آبی برخوردار است که حدود 600میلیون متر مکعب آن مهار شده است و به شیوه سنتی مورد استفاده قرار می گیرد که در راستای افزایش سطح آبهای مهار شده در حال حاضر شش سد در دست احداث داریم و دو سد را امسال به مرحله ی آبگیری برسانیم، مخزن سدها ظرفیت ذخیره حدود 320 متر مکعب آب را دارد یعنی بیش از 50 درصد ظرفیت آب استان را افزایش می یابد و سطح آبهای مهار شده از 600 میلیون متر مکعب به یک میلیارد می رسد.
 
وی اضافه کرد: اگر این سد های به بهره برداری برسد حدود 25 هزار هکتار زمین به ظرفیت استان اضافه می شود که قابلیت کشت استان را افزایش می دهد .
 
عباس زاده مشکینی از اجرای پروژه های پمپاژ آب و بندهای خاکی توسط وزارت جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: تعدادی از این پروژه ها مصادف با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به بهره برداری می رسد البته در حوزه های مذکور 17 پروژه تعریف شده که در صورت بهره برداری حدود 15 هزار هکتار زمین تحت پوشش امورکشاورزی قرار می گیرد.
 
وی از تولید 180 هزار تن گندم در سال زراعی جاری خبر داد و اذعان کرد: رقم تولید دو برابر مصرف استان است البته در دیگر محصولات نیز شاهد رشد بوده ایم.
 
این مسئول تأکید کرد: در بخش صنعت نیز پروژه های بزرگی در دست اقدام است و در حوزه ی انرژی پروژه پتروشیمی با پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصد و با اعتباری حدود 2800 میلیارد تومان اجرا شده که فاز های اول آن در مرحله ی پایانی است و اخیرا بادستور معاون اول رئیس جمهور 220 میلیون یورو و 40 میلیارد تومان برای اتمام کار آن تخصیص داده شده که امسال به بهره برداری برسد.
 
استاندار ادامه داد: در بخش نفت و گاز نیز سرمایه گذاری های قابل توجهی انجام شده که پروژه ngl3100 وزارت نفت با اعتباری در حدود یک و نیم میلیارد دلار از این جمله است.
 
عباس زاده با اشاره به طرح های مهر ماندگار در استان افزود: استان ایلام نیز در اجرای طرح مهر ماندگار با دیگر استان های کشور همگام است لذا در قالب طرح مهرماندگار پروژه های مختلفی در بخش های آب ، خاک ، کشاورزی ، راه سازی ، انرژی ، آبرسانی و گاز رسانی به شهرها در دست اقدام و اجرا است.
عباس زاده تصریح کرد: آرمان انقلاب اسلامی اجرای عدالت و برنامه ی دولت های نهم و دهم بر محور عدالت است.
 
عباس زاده مشکینی با تصریح اینکه ما باید به دنبال توسعه عدالت و آمایش سرزمین باشیم اظهار داشت: ایلام یک استان مرزی است و عدالت ایجاب می کند این استان را آباد کنیم. 
 
استاندار ایلام اشاره کرد: در دو دهه ی اول انقلاب تا چند سال پیش دولت به طور مستقیم در حوزه ی صنعت و صنایع مادر سرمایه گذاری می کرد اما در راستای عمل به توصیه مقام معظم رهبری با اجرای اصل 44 قانون اساسی دولت عملی ترین گام ها را برای اجرای این اصل قانونی برداشته است اما در بخش صنعت باید بخش خصوصی وارد عرصه سرمایه گذاری شود و سرمایه جایی می رود که سود دهی داشته باشد و بستر های سرمایه گذاری محیا باشد بنابراین باید در راستای جلب نظر سرمایه گذاران و جذب سرمایه حرکت کنیم.
نظرات ارسال نظر
  • noroziiدر تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۱

    جناب استاندار جدید 24سال پیش سد ایوان کلنگ زنی شد اما هنوز بهره برداری نشده است کی استفاده از این سد اغاز خواهد شد گاز شهرستانها را درست کنید راست گوءی شیوه ی پیامبران بود از این رسم بایید تقلید کرد

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 16سال و 9ماه و 3روز