بارندگی از شنبه ایلام تشنه را سیراب می کند

موج جدید بارندگی از فردا شنبه گستره وسیعی از استان تشنه ایلام را در بر می گیرد.
ˈغلامرضا حسنی ˈ شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: بررسی کارشناسان هواشناسی ایلام روی نقشه ها و عکس های ماهواره ای نشان می دهد باران و برف بار دیگر استان را فرا خواهد گرفت.
وی افزود: بارش ها همراه با رگبار و آذرخش، در مناطق کم ارتفاع و پست به صورت دانه های باران و در مناطق کوهستانی و بلند به شکل برف پبش بینی شده است.
مدیرکل هواشناسی ایلام ادامه داد: شدت بارش باران در برخی مناطق احتمال آبگرفتگی معابر شهری استان را تقویت خواهد کرد.
حسنی گفت: روند کاهش دمای هوا از جمعه شب در بخش های زیادی از مناطق مختلف استان آغاز شده است.
به گزارش ایرنا، بارش باران و برف از نزدیک به یک دهه پبش در استان ایلام رو به کاهش نهاده که نتیجه آن بروز خشکسالی های فاجعه بار و ویران کننده بوده است.
پدیده خشکسالی در چند سال گذشته زیان های غیرقابل جبرانی به اقتصاد استان به ویژه بخش منابع طبیعی، محیط زیست و حوزه گسترده کشاورزی ایلام وارد کرده است.
پدیده ریزگردهای عربی به عنوان همزاد و مولد دیو زشت سیمای خشکسالی شوربختانه کنار یکدیگر در این سال ها، افزون بر زیان های اقتصادی حتی پا را فراتر نهاده و بر حوزه بهداشت و سلامت و زندگی مردم استان اثرهای منفی غیرقابل جبران گذاشته است.
پس از گذشت سالیان دراز، روند بارندگی ها و پراکنش آنها در سال زراعی بسیار خوشخال کننده شده است و اگر وضعیت همین گونه ادامه داشته باشد، امسال را باید سال ˈتر سالیˈ نامید؛ زیرا بارش باران رکورد زده و در تمام شهرستان های استان از میانگین بلند مدت بیست ساله هم فراتر رفته است.
استان ایلام در ناحیه رشته کوه های زاگرش غربی به سبب وضع جغرافیایی و اقلیم خاص پس از ناحیه خزری در زمره یکی از مناطق پرباران کشور است. 
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 17ماه و 5روز