برداشت بیش از ۱۴ تن برنج از اراضی شیروان و چرداول

مدیرجهادکشاورزی شهرستان شیروان و چرداول گفت: امسال بیش از 800هکتار از اراضی این شهرستان به کشت برنج اختصاص یافته است.
مهندس نظری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: سال گذشته به دلیل خشکسالی وکمبود آب، بیش از 400 هکتار کاهش سطح زیرکشت برنج داشته‌ایم، اما با توجه به اینکه درحال حاضر در فصل کاشت این محصول هستیم پیش‌بینی می‌شود امسال نسبت به گذشته کاشت بیش از 100 هکتار افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه از شالیزارها و اراضی زیرکشت این شهرستان تاکنون بیش از 14 تن برنج برداشت شده است، افزود: این مقدار برنج برداشت شده شامل 9 تن برنج سفید و 5 تن شلتوک است.
نظری از آغاز برداشت انگور در این شهرستان خبر داد و گفت: بیش از 957 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت محصول انگور اختصاص یافته که پیش‌بینی می‌شود در هر هکتار بیش ازشش تن انگور یاقوتی برداشت شود.
نظری با اشاره به اینکه از این مقدار سطح زیر کشت بیش از 240 هکتار آن بارور است که درهرهکتار بیش از شش تن محصول به عمل می‌آيد، خاطرنشان كرد:امسال از اراضی اختصاص داده شده به کشت این محصول، بیش از1610 تن محصول انگور یاقوتی تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان شیروان و چرداول با توجه به شعار امسال خاطرنشان کرد: تولید ملی بهترین و اساسی‌ترین راه برای رهایی از وابستگی به بیگانگان است که کشاورزی یکی از شاخص‌ترین بخش‌ها برای اشتغال‌زایی، تولید و خودکفایی در کشور است که امسال باید بیش از پیش به آن توجه کنیم.
نظری با اشاره به اینکه کشاورزی در خودکفایی و تولید ملی نقش بسیار مهمي دارد، اضافه کرد: این منطقه پتانسیل وتوانمندی خوبی درتولید محصولات کشاورزی دارد، اما خشکسالی و گرد و غبار پی درپی نقش بسزایی در کاهش تولید محصول کشاورزی کاشت شده داشته است.
نظرات ارسال نظر
  • یک شیروانچرداولیدر تاریخ ۱۸ تير ۱۳۹۱

    عرض سلام و ادب خدمت مدیر محترم جهاد کشاورزی شهرستان شیروانچرداول من بعنوان فرزند یک کشاورز این شهرستان شاهد برداشت برنج در این شهرستان بصورت انبوه در سالهای قبل بوده ام. بطوری که بعضا هر خانوار بین 3 تا 5 تن برنج برداشت می کردند ولی امروزه شاهد خشکسالی مطلق در این شهرستان هستیم که بطور مثال برداشت محصول در حوزه مرکزی این شهرستان که در گذشته گستره تولید برنج این شهرستان را تشکیل می داد اما در حال حاضر شاید کل براداشت آن به اندازه همان یک خانواری که ذکر کردم در گذشته برداشت می کردند نباشد. اما در ارتباط با این اظهار نظر مدیر محترم کشاورزی شهرستان بعرض می رسانم که من اطلاع ندارم وضع آب اینقدر در این شهرستان خوب باشد که بتوان 800 هکتار زیر کشت این محصول آبی برد. امیدوارم مسئولین محترم در ارائه آمار دقت بیشتری بکنند تا مسائل و مشکلات شناسایی و در وقت مناسب حل مشکل شود. شغل اغلب مردم این شهرستان کشاورزی و دامداری است و با این خشکسالی های مداوم و گردوخاکی که مزید بر علت شده است، اکثر مردم شغل خود را از دست داده اند، می طلبد که در جهت امرار معاش مردمی که شغل خود را از دست داده اند چاره اندیشی مناسب گردد.

    پاسخ به این نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز