دهها تن کالای صادراتی در بازارچه مهران روی زمین مانده است

به گفته تعدادی از صادرکنندگان فعال در مرز مهران، طی روزهای گذشته گمرک عراق در مرز زرباطیه (مقابل مرز مهران ) از ورود کالاهای خریداری شده توسط تجار آن کشور ممانعت به عمل آورده است.
علاء ورمزیاری از فعالان تجاری در مرز مهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دراین باره گفت: متاسفانه در واپسین لحظات از انجام معاملات تجاری با بازرگانان عراقی و حتی پس از بارگیری کالاهای مورد نیاز آنها، گمرک عراق از ورود کامیون‌های حمل بار به داخل خاک آن کشور جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه چنین اقدامی از جانب گمرک عراق در زرباطیه باعث زمین ماندن بار و بروز شرایطی خاص در بازارچه مهران شده است، افزود: ممانعت از ورود کالاهای خریداری شده توسط تجار عراقی در گمرک زرباطیه انگیزه کار را از ما می‌گیرد.
امیر یوسفی، دیگر فعال تجاری در مرز مهران نیز گفت: روز چهارشنبه گذشته (14 تيرماه) پس از تکمیل تشریفات گمرکی و حمل بار به نقطه مقابل در ورودی مرز زرباطیه مسئولان گمرک عراق در این منطقه پس از ارزیابی اوراق تجار عراقی از ورود کالاهای خریداری شده جلوگیری به عمل آوردند.
وی تاکید کرد: با مخالفت و ممانعت گمرک عراق در نهایت بار از کامیون‌ها خالی و در محوطه بازارچه مرزی مهران بر زمین ماند که این رویه غیرصحیح علاوه بر امکان تلف شدن کالا شود بر روند کلی فعالیت‌ها در این بازارچه تاثیرگذار خواهد بود.
مدیر بازارچه مرزی مهران نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا دراین خصوص تصريح كرد: متاسفانه روند توقف واردات کالاهای خریداری شده توسط تجارعراقی و ممانعت گمرک زرباطیه از صدور ترخیص اين كالاها تا امروز شنبه 17 تيرماه ادامه دارد.
طالب جاسمی انجام رایزنی‌هايي با طرف عراقی با هدف رفع این مشكل خبر داد و اظهار كرد: بر اساس بررسي‌هاي انجام شده مشخص شد دستگاه‌های ذیربط عراق از تجار این کشور خواسته‌اند قبل از ورود به بازارچه مهران چگونگی و نوع کالاهای مورد نیاز خود را در بانک اطلاعاتي ثبت کنند یعنی چیزی شبیه آنچه که ما انجام می‌دهیم.
وی گفت: مقامات عراقی به ما اطلاع دادند که از طریق رادیو و تلویزیون آن کشور به تجار و وارد کنندگان عراقی ابلاغ شد که برای ورود به چرخه واردات قبل از هر داد و ستدی لازم است سفارشات خود را ثبت کنند اما متاسفانه با وجود تاکید آنها ظاهرا تجار عراقي فعال در مرز مهران و زرباطیه به این تقاضا توجهی نشان نداده‌اند.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 16ماه و -10روز