هنرمند آبدانانی به صدف های دریایی جان می دهد

هنرمند 32 ساله آبدانانی توانسته با استفاده از صدف های دریایی، آثار زیبایی را خلق کند و در معرض دید عموم قرار دهد.
به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی رفیعی یکی از هنرمندان خوش ذوق ایلامی است که توانسته با جمع آوری صدف های گوناگون از مناطق شمالی و جنوبی کشور، جان دوباره ای به صدف های بی جان دریا داده و آن را در معرض دید مردم آبدانان قرار دهد و صدف های دریایی را با مناطق کوهستانی انس دهد.
این هنرمند خوش ذوق آبدانانی در این باره گفت: مدت دو سال است که به هنر صدف کاری مشغولم و با استفاده از صدف های دریایی مناطق شمالی و جنوبی کشور توانسته ام بیش از 100 اثر هنری را خلق کنم.
وی افزود: هر کدام از آثاری که تا کنون ساخته ام، گوشه ای از یک طرح بزرگ و جامع است و به دلیل در دسترس نبودن صدف های کافی، گوشه ای از آن را اجرا کرده ام تا هنگامی که تجهیزاتم کامل شد و صدف های بیشتری را جمع آوری کردم، طرح آن را اجرا کنم.
مصطفی رفیعی که در خانواده ای هنرمند به دنیا آمده است، اظهار داشت: پدرم از معماران قدیمی و پیشکسوت شهرستان بوده و مادرم نیز از هنرمندان و فعالان بخش هنرهای دستی همچون جاجیم بافی و گلیم بافی است و برادر بزرگترم قدرت رفیعی، نیز کارشناس مجسمه سازی و از طراحان، مجسمه سازان و عکاسان حرفه ای استان و شهرستان به شمار می آید و تا کنون مجسمه های زیادی در سطح استان ساخته است و زندگی در کنار چنین خانواده هنری بهترین عامل موفقیت و تقویت خلاقیت هنری من بوده است.
وی عنوان کرد: شغل اصلی من سنگتراشی و سنگ نمای ساختمان است و به دلیل علاقه ای که به هنر دارم در مسافرتی که با یکی از دوستانم به شمال کشور رفتم، صدف های زیادی را جمع آوری کردم و بعد از یک سال تصمیم گرفتم که به این صدف های بی جان، جان و زندگی دوباره ای ببخشم و خانه های این مناطق را با هنر صدف کاری آشنا کنم.
این هنرمند یادآور شد: برای ساخت یک اثر از وسایل ساده ای همچون چسب حرارتی، لاک های رنگی و صدف های گوناگون استفاده می کنم و تا کنون برای ساخت 100 اثر صدف کاری، بیش از سه هزار صدف استفاده کرده ام.
رفیعی گفت: برای شروع کار نیاز به طراحی بر روی کاغذ است اما با وجود آداب و رسوماتی که در این مناطق وجود دارد و خلاقیت ذهنی که خودم دارم، سعی کرده ام بیشتر طراحی هایم را به صورت ذهنی انجام دهم و با استفاده از ابزار کاری ساده ام، یک اثر هنری تزئینی بسازم.
وی همچنین گفت: بیشتر آثاری که ساخته ام مربوط به آداب و رسوم محلی همچون زندگی ساده و پاکوبی های محلی، احشام محلی، زندگی عشایری، ورزش، مشاغل هنری و اجتماعی است.
این هنرمند آبدانانی همچنین در زمینه سنگ تراشی با قلم و چکش و شعر مهارت خاصی دارد و در این زمینه هم فعالیت چشمگیری داشته است.
نظرات ارسال نظر
عمر سایت: 14سال و 18ماه و 10روز