ایلام عروس زاگرس ، گردشگران را فرا می‌خواند

ایرنا

" ایلام " واژه‌ای غریب نیست، نامش ذهن انسان را به دور دست‌های تاریخ می‌کشاند.

ایلام، سرزمین طلوع آفتاب در غربی‌ترین گوشه جغرافیایی این سرزمین پهناور و در مجاورت کشور عراق و استانهای لرستان و کرمانشاه جای گرفته است.

استان سرسبز و کوهستانی ایلام همچون نگینی در صدف در دل کوه‌های سربه فلک کشیده و همیشه استوار زاگرس جای گرفته و دارای جاذبه‌های فراوانی برای جذب گردشگران است.

استان کرمانشاه را که پشت سرمی‌گذاری سلسله کوه‌های دالاهو "شش کلان" در آستانه فصلی نو دست بر شانه یکدیگر با صدای سرنا و دهل آماده رقص و پایکوبی برای جشن بهار و عروس زاگرس هستند.

چشم‌اندازهای بکر و زیبای دالاهو را که پشت سر می‌گذاری، "قلاقیران" نماد استقامت و سمبل جوانمردی مردم این دیار با بلوطهای پیر اما ایستاده "ششدار" چشمهای هر مخاطبی را به خود خیره می‌کند.

ایلام با ‪ ۲۰‬هزار کیلومتر مربع گستره اگر چه جزو کوچکترین استانهای کشور محسوب می‌شود اما دارای تنوع جالب توجهی است، تا حدی که می‌توان به راحتی چهار فصل را در آن حس کرد.

فاصله کوهستانهای برف پوش تا دشتهای گرم و بلوطهای کهنسال تا نخلهای سربرافراشته تنها چند کیلومتر است.

استان ایلام علاوه بر تنوع آب و هوایی دارای گویشهای مختلفی است که در نوع خود کم نظیر است.

اگر چه گویش اصلی و غالب مردم این استان کردی است اما گویشهایی مانند "لکی"، "لری"، "عربی" و "فارسی" نیز در آن رایج است.

ویژگی خاص مردمان این منطقه که تاکنون در حفظ آن کوشا بوده‌اند، برپایی آیینهای سنتی و آداب و رسوم اجتماعی و فرهنگی خود از قبیل پوشش لباس محلی کردی و صفای باطن و میهمانوازی است.

ایلام به عنوان بخش مهمی از تمدنهای قدیمی "ایلام باستان"، "هخامنشی" "ساسانی- اسلامی" و داشتن یکهزار اثر و ابنیه تاریخی از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است.

در آستانه سال نو مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری ایلام با تشکیل ستاد استقبال از میهمانان نوروزی تمهیدهای لازم برای جذب گردشگران اندیشیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری ایلام گفت: این ستاد متشکل از کمیته‌های تبلیغات و اطلاع‌رسانی، نظارت و اداری است.

"فریدون محمدی" بیان کرد: تهیه و توزیع بروشور، ویژه‌نامه و کتابچه و راهنمای مسیر در بین مسافران و ایجاد ایستگاه‌های اقامتی موقت از وظایف کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی است.

وی ادامه داد: کمیته نظارت و اداری نیز با هدف فعالیت مستمر بر نحوه کار و عرضه خدمات همه واحدهای اقامتی و پذیرایی بین راهی تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون ‪ ۳۰‬کارشناس در این کمیته‌ها فعالیت خود را با هدف فراهم کردن تسهیلات لازم و همکاری با گردشگران و مسافران نوروزی آغاز کرده‌اند.

وی هدف از تشکیل این ستاد را استقبال و راهنمایی مسافران نوروزی، اطلاع رسانی مناسب، نظارت بر اماکن اقامتی، به‌منظور جذب گردشگر و مسافر برای رونق صنعت گردشگری در منطقه عنوان کرد.

محمدی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی مناسب و ارایه خدمات به گردشگران نقش موثری در توسعه صنعت گردشگری استان ایلام دارد.

* جاذبه‌های طبیعی
ایلام دارای جاذبه‌های طبیعی زیادی از جمله تفرجگاه‌های آبی، دریاچه‌های دوگانه سیاه گاو، رودخانه‌های مختلفی از جمله آب آسمان آباد، آب آفتاب، چیگا، زنگوان، پیرمحمد، تلخاب و تنگ گراو و جزمان رود است.

وجود آبشارهای طبیعی از دیگر جاذبه‌های طبیعی این استان است که تصاویر زیبا و دلنشینی را در ذهن گردشگران به یادگار می‌گذارد.

از جمله آبشارهای معروف استان ایلام آبشار چم‌آو و آتباف و سرطاف است که در فصل تابستان میزبان گردشگرانی است که در کنار این جاذبه‌های طبیعی سر می‌کنند.

وجود غارهای مختلفی چون غار خفاش، زینگان، ملک و کبوتر دان از دیگر جاذبه‌های این استان است که در گرمای تابستان باعث خنکای دل گردشگران می‌شود.

علاوه براین تفرجگاه‌های جنگلی نیز با توجه به انبوه درختان بلوط در ایلام جذابیت خاصی به این سرزمین بخشیده است که می‌توان به مهمترین آنها شامل پارک جنگلی چغاسبز، گردشگاه خوران ایوان، ششدار، تنگ دالاهوو کلم و بدره اشاره کرد.


* بناها و یادمانهای تاریخی
استان ایلام از جمله استانهای باستانی کشور است که به‌سبب قدمت تاریخی و تمدن کهن، آثار تاریخی و مذهبی جالب توجهی را در خود جای داده است.

از مهمترین این جلوه‌های تاریخی این استان می‌توان به کاخ‌ها، تنگه‌ها و قلعه‌های این استان اشاره کرد.

کاخ‌های چون کاخ فلاحتی با سردرهای منقوش، آجرکاری و سرستون‌های زیبا متعلق به دوران قاجاریه است.

تنگه بهرام چوبین، ماژین و وویله هر سه از جمله معروفترین تنگه‌های تاریخی کشور محسوب می‌شوند که دارای جاذبه‌های فراوانی است.

قلعه‌های تاریخی شیاق، سام، والی، مکان قیران و امیرآباد نیز جزو آثار باستانی این استان محسوب می‌شود.


* بناها و اماکن مذهبی
زیارتگاه‌های امزاده علی‌صالح ، بقعه جابر، امامزاده سیداکبر و سید ابراهیم، آرامگاه بابا سیف‌الدین از جمله بناهای مذهبی است ایلام به شمار می‌روند.

این زیارتگاه‌ها روزانه پذیرای خیل عظیمی از شهروندان ایلامی است که از نقاط مختلف استان برای زیارت این مکانها عزیمت می‌کنند.

علاوه بر این وجود مساجدی چون مسجد جامع ایلام، مهران، صالح‌آباد و دهلران و مسجد والی شهر ایلام با ‪ ۹۰‬سال قدمت از جمله اماکن مذهبی این استان به شمار می‌رود.


* موسیقی
در موسیقی ایلام از سازهای دوزله، جفتان، سرنا، شیپور، ضرب، دهل، شمشمال، نی و کمانچه استفاده می‌شود که بیشتر این سازها در آیین‌های عروسی، جنگ و عزا کاربرد دارند.

دوزله و جفتان بر خلاف سازهای همه ایرانی که تک صدا هستند دو صدایی است و قابلیت همراهی باسازهای چند صدایی را دارد.

"چوپی" موسیقی رقص ایلام است و به صورت انفرادی و دسته جمعی اجرا می‌شود که این موسیقی در گذشته افزون بر کاربرد هنری و موسیقایی به عنوان آمادگی رزمی و بدنی نیز کارآیی داشته است.

"فتا پاشا، لرزانه، سوار سوار، صی‌سماع، قلاوی، سه‌جا و گریانه" از جمله نواها و ریتم‌های این نوع رقص است که در مناطق کردنشین و لرنشین کشور رایج است.

هوره نیز موسیقی آوازی مردمان غرب کشور و ایلام است که از آوازها و نیایشهای اساطیری ایران بوده که از هزاره‌های قبل از میلاد مسیج تا به امروز رواج دارد.


* صنایع دستی و سوغات
استان ایلام منطقه‌ای عشایرنشین است و صنایع دستی آن به ویژه گلیم نقش برجسته که شهرت ملی نیز دارد از مهمترین صنایع استان محسوب می‌شود.

این استان همچنین همانند سایر مناطق ایرانی سوغاتهای محلی خاص دارد که سقز محلی، شیرین بژی برساق، شیرینی کله کنجی و روغن حیوانی است.

اما امروز و در آستانه فصل نو، کلیه تمهیدات لازم برای اسکان و پذیرای از مسافران نوروزی در این استان اندیشده شده است.

استاندار ایلام از آمادگی کامل این استان برای استقبال و پذیرایی از مسافران نوروزی خبر داد.

"علی آزاد" گفت: اکنون کلیه تمهیدهای لازم برای اسکان ، پذیرایی و جا به جایی مسافران نوروزی و کاروان‌های راهیان نور اندیشیده شده است.

وی ادامه داد: استان ایلام با توجه به موقعیت جغرافیایی و تنوع آب و هوایی دارای جاذبه‌های فراوانی برای تقویت صنعت گردشگری است.

وی خاطرنشان کرد: این استان دارای آثار باستانی و تاریخی فراوانی است که باید برای جذب گردشگران معرفی شوند.

وی اظهار داشت: علاوه بر این کاروانهای راهیان نور نیز می‌توانند از مناطق عملیاتی مهران، دهلران، کله‌قندی و شرهانی دیدن کنند.

آزاد تاکید کرد: اکنون کمیته‌های مختلفی برای استقبال از مسافران نوروزی به منظور خدمات‌دهی هر مطلوبتر در استان تشکیل شده است.

عمر سایت: 16سال و 13ماه و 11روز