نکات ایمنی مقابله با زلزله

http://earthquake.usgs.gov/faq/prepare.html

اخیرا این شبهه در بین مردم رواج پیدا کرده است که زلزله باعث پدیدار شدن آتشفشان می شود، اما باید گفت که زمین لرزه و آتشفشان دو پدیده مستقل زمین شناسی هستند. البته ممکن است زمین لرزه در نواحی که قبلا آتشفشانی بوده و یا آتشفشان فعال در منطقه وجود دارد و یا در آینده آتشفشانی خواهد شد رخ دهد که این زمین لرزه ها در نتیجه فشارهای ناشی از آتشفشان است و در واقع این زمین لرزه ها مسبب پدیدار شدن و وقوع آتشفشان نیست. در هر حال با بکار بستن نکات ایمنی می توان خسارات ناشی از زلزله را به حداقل رساند.

در هنگام وقوع زلزله چه کنیم؟

اگر در داخل خانه هستید همانجا بمانید و در زیر مبل و یا میز پناه بگیرید و یا به سمت راهرو بروید و از سمت دیوارهای داخلی ساختمان تا حد ممکن دور شوید. از ایستادن زیر پنجره ها، بخاری ها و کمد ها و مبلمان های سنگین اجتناب کنید. از آشپز خانه بیرون بیایید چرا که ممکن است اشیا بر سر شما سقوط کند. به سمت طبقه پایین هجوم نبرید چرا که ساختمان در حال لرزش است و ممکن است از پله ها پرتاپ شود و یا شیشه ها بر روی شما پاشیده شود.

اگر در بیرون به محیط باز بروید و از فرار گرفتن در کنار و یا زیر ساختمان، خطوط فشار برق و دود کش ها و دیگر چیز هایی که امکان سقوط دارد، اجتناب کنید.

اگر در حال رانندگی با دقت تمام بایستید. تا حد ممکن ماشین را از خیابان های پر ترافیک دور کنید. از توقف در زیر پل ها، پل های هوایی، در ختان،چراغ های راهنمایی،تیرهای چراغ برق و چراغ راهنما تا حد ممکن اجتناب کنید. تا زمان اتمام زمین لرزه در ماشین بمانید. اگر احساس کردید در جایی که ایستاده احتمال ترک خوردن زمین و یا پل وجود دارد به حرکت خود ادامه دهید.

اگر در منطقه کوهستانی قرار دارید، مراقب سقوط سنگ ها، رانش زمین، درختان و آوارهایی که امکان سقوط دارند باشید.

پس از وقوع زلزله چه باید کرد؟

اگر گاز منزل را قطع کرده اید مجددا آن را شخصا وصل نکنید و اجازه دهید تا ماموران اداره گاز این کار را انجام دهند.

از روشن کردن کبریت، استفاده از اجاق خوراک پزی و یا کباب پز و وسایل برقی تا زمانی که از عدم وجود نشتی گاز مطمئن نشده اید، جدا خودداری کنید.

از تلفن مگر برای در خواست کمک های آتش نشانی و پزشکی استفاده نکنید چرا که با این کار خطوط تلفن، که باید برای موارد ضروری مورد استفاده قرار گیرد را مسدود کرده اید.

خودتان در صورت امکان کمک های اولیه و ایمنی را انجام دهید و فقط در انتظار ماموران آتش نشانی و پلیس و ماموران هلال احمر نباشید چرا که ممکن است در دسترس نباشند و یا خود آسیب دیده باشند پس تا حد امکان خودتان در این باره تلاش کنید.

خودتان هم سعی کنید در صورت امکان کفشی به پا داشته باشید تا شیشه اشیا تیز پای شما را مجروح نکند سپس به مجروحین رسیدگی کنید. اگر شخصی خونریزی دارد جای زخم را محکم ببندید. اگر شخصی دچار نارسایی و مشکل تنفسی شده وی را حتی الامکان جابجا نکنید و در پی فردی متخصص برای درمان وی باشید.

اگر در هنگام وقوع زمین لرزه در خانه هستید چه خطراتی شما را تهدید می کند؟

ممکن است وسایل سنگین از قبیل لوستر، یخچال، تلویزیون، قاب عکس، آیینه،بوفه و غیره سقوط کند پس اطرافتان را نگاه کنید و مراقب سقوط اشیا باشید.

امکان دارد درب بوفه باز شود و وسایل داخل آن بیرون بریزد. سعی کنید درب بوفه و کمد هایی که در آنها اشیا سنگین هستند را همیشه قفل کنید.

 

http://www.shirazcity.org/m_planning/newsletter/Archive/۶۷/۶۷-۰۲.htm

عمر سایت: 16سال و 16ماه و -7روز