انرژی هسته‌ای و حق کشور ما

محمد نقدی

امروزه کمتر کسی را میتوان یافت که به نوعی از اخبار و رویدادهای مربوط به مسائل هسته ای مطلع نباشد تا حدی که این بحث برای اغلب مردم خسته کننده و تکراری شده است با وجود این بنده نیز بر آن شدم تا مطالبی را در این باره، هر چند شاید باز هم تکراری، بیان کنم.


۱- بدون شک تمام کشورهای جهان که با برنامه به دنبال رسیدن به پیشرفت هستند نیل به دانشها و فناوری های پیشرفته را نیز در راس برنامه های خود دارند و دراین راه طبیعی است که کشورهای مصمم تمام تلاش خود را بکار خواهند بست.


۲- علم ودانش هیچ مرز و ناحیه جغرافیای خاصی را نمی شناسد و لذا کسی نمی تواند از گسترش آن جلوگیری کند از طرفی کسی که علم تولید می کند اگربرای رسیدن به علم با هدف درست و انسانی حرکت کرده باشد خود علم، او را به سمت ترویج آن ترغیب میکند نه اینکه با غرورعلم را از آن خود و خود را نیزبرترو بالاتر از دیگران ببیند و به دیگر افراد، که به احتمال زیاد در اثر ظلم های که بر آنها شده است کمتر پیشرفت کرده اند، با دیدعقب مانده بنگرد؛ بنابر این قداست علم میگوید که عالِم باید علمش را در اختیار دیگران نیز بگذارد!


۳- دانش هسته ای بوضوح ازرده دانشهای پیشرفته است که تلاش برای دستیابی به آن از قریب به حدود هفتاد سال پیش آغاز شده است به گونه ای که در سال ۱۹۴۲ میلادی اولین راکتورهسته ای از نوع شکافت در آمریکا راه اندازی شد( در همان ایام در شوروی سابق، تقریبا" بطور همزمان، این کارها انجام می شد) در سال ۱۹۴۵ میلادی نیز اولین بمب هسته ای از نوع شکافتی در آمریکا آزمایش شد و چند سال بعد از آن(سال۱۹۵۲میلادی)  بمب گرما هسته ای را نیز تولید کردند وازهردوی اینها نیزاستفاده کردند(هیروشیما و ناکازاکی)؛ اغلب دانشمندان این کشورها بوضوح مخالف این گونه بهره برداری ازانرژی هسته ای بوده وهستند ولی سردمداران این کشورها به طریقی دیگرعمل میکردند برای نمونه در کتابی که درتقریبا" بیست سال پیش نوشته شده است نویسنده کتاب (که خود از دانشمندان هسته ای است) بعد از اینکه تعدادی از سلاح های زیاد و مخوف  موجود در زرادخانه هسته ای ایالات متحده و شوروی  را نام می برد  براورد میکند که از قدرت انفجاری سلاح های موجود در آن زمان به هر نفر از جمعیت روی کره زمین تقریبا" یک متر مکعب تی.ان.تی (حدود ۲ تن تی.ان.تی)می رسد! با توجه به این، چطور موجودات بر روی این کره در امنیت اند در این زمان با گستزش این سلاح ها بوضوح اوضاع بدتر شده است ولذا این کشورها قبل از هر چیز  باید خود را اصلاح کنند؛ نه کشورهای دیگر را بدون دلیل، محکوم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای کنند .


۴- در کشور ما نیز طی چند دهه گذشته تلاشهای برای رسیدن به علوم جدید(حداقل در سطح داخلی) صورت گرفته است که دانش هسته ای از آن جمله می باشد. بعد از سالها تلاش علمی توسط محققان داخلی وبا وجود تحریم های که برعلیه کشور توسط همین کشورها انجام شده است(البته بدون شک از منابع علمی همین کشورها در حد دسترسی استفاده شده است) گامهای خوبی بر داشته شده است  که امری طبیعی است که دانشمندان با انجام تحقیقات درمراکز تحقیقاتی و دانشگاهها در حد توان به سمت پیشرفت گام بردارند. 


۵- طبیعی است که برای جلوگیری از هرج و مرج درجهان، نهادی بین المللی بر رسیدگی به موارد خاص لازم است که همانطور که دراغلب موارد سازمانی وجود دارد در مسائل هسته ای نیزآژانس بین المللی انرژی اتمی مسول بررسی امورهسته ای است؛ قاعدتا"این نهاد باید بدون اعمال تبعیض وعادلانه به امورهسته ای کشورها بپردازد نه این که مانند آنچه در این چند سال شاهدیم متاسفانه گاه وبیگاه تحت تاثیر واعمال قدرت کشورهای خاصی قرار گیرد و ماهیت تخصصی بودن آن زیر سوال رود.


۶-  چرا باید بعضی کشورها تقریبا" بدون محدویت خاصی قوانین را زیر پا بگذارند(مثلا" به موارد ممنوعه سازمان مانند ساخت سلاح هسته ای بی اعتنا باشند) ولی کشورهای درحال توسعه و پیشرفت، حتی برای دستیابی به آنچه در قانون آن سازمان حق ملتها دانسته شده است ، در اثر اعمال نفوذ کشورهایی خاص، با مشکل و محدودیت مواجه شوند، به چه دلیل؟حتما" به این دلیل که دستیابی به دانش هسته ای حق ملتها است!؟ یا اینکه  می گویند چون ما زور داریم و از شما نیز خوشمان نمی آید نمی گذاریم؟ یا اینکه می گویند کشورهای شما قابل اعتماد نیستند!؟ ومواردی از این قبیل ؟ اولا" شما کِی هستید که میگویید که ما به شما اعتماد نداریم مگر شما انسانهای برتر و والاتر هستید یا خیلی خوب به تعالیم دینی وخدایی عمل میکنید که به ملتهای دیگرنامهای یاغی و... نسبت میدهید؟!  باید به اینان گفت (که بوضوح میدانند!) آیا اعتمادهمان انداختن بمب هسته ای بر روی هیروشیما و ناکازاکی و کشته و بی خانمان کردن افراد است که اثرات آن هنوز هم برجاست،  یا مطمئن بودن و پایبندی به حقوق بشر و ملتها همان است که شما الان انجام می دهید و ....


۷- بنظر بنده این کشورهای که امروزه برعلیه کشور ما موضع گرفته اند مخالفتشان دلایل نسبتا" واضحی دارد. اول اینکه نفوذ اینها در کشورمان با انجام انقلاب از بین رفت و این مقوله ای خیلی ناخوشایند برای اینها بود که نفود و سیطره خود بر این کشور از دست رفته دیدند؛ دوم اینکه استبداد و تمامیت خواهی به اینها اجازه نمی دهد که کشورهای را ببینند که علارغم وابسته نبودن به آنها دانشهای پیشرفته را بدست آورند و اینکه این کشورها دائما" در زیر سلطه وقدرت آنها باشند و به حد قدرت آنها نرسند بخصوص اگر این کشور ایران هم باشد که از خیلی جنبه ها کشورعظیم و تاثیر گذاری در منطقه و جهان است.مطمئنا" اغلب دانشمندان این کشورها با دولتهایشان در اعمال فشار ونژاد پرستی علمی برعلیه کشورهای دیگر موافق نیستند که ازروح مقدس علم این نتیجه غیر منتظره نیست.البته پشتیبانی مردم ازنظام در این مسئله نیز ستودنی است، به امید اینکه درداخل کشور مسئولان و دست اندرکاران تمام ارکان نظام با اتحاد کامل و واقعی در خدمت رسانی و تلاش برای رفع مشکلات مردم که عمده آنها نیزمشکلات معیشتی است،(ودولت برخاسته ازمتن مردمُِِ دکتر احمدی نژاد واقعا" در این زمینه در حال ایجاد تحولی جدی و تحسین برانگیز است)، به پاس این همه بزرگواری و وفاداری مردم، اقدام جدی را در برنامه قرار دهند.

style="LINE-HEIGHT: ۱۵۰%"
۸-  موضع کشورمان می تواند ایستادگی یا تسلیم خواسته های آنها شدن و یا موضعی متعادل و بینابینی باشد؛ تسلیم شدن در برابر زورگویی و بی عدالتی بوضوح رد است از طرفی با توجه به شرایط موجود میتوان به طریقی عمل نمود که افراط و تفریط را کنار گذاشت و همچنان که حالا عمل میشود با دیپلماسی مسئله را به طریقی درست خاتمه داد. دراین راه میتوانیم از اصول متعالی اسلامی و الهی نیز استفاده کنیم و با دیدی صلح جویانه و تاحدی خوشبینانه( هر چند که بدبینی آنها پایان ناپذیر می نماید) و در عین حال  با تاکید بر حقوق قانونی مان ، برخورد کنیم و نشان دهیم که اسلام دین صلح، برابری، برادری و زیستن مسالمت آمیز در کنار هم است که مطمئنا" از رفتار درست ما شرمندگی آنها از اعمالی که برعلیه ما انجام داده اند دور از انتظار نیست.  به امید روزی که جهانی عاری از جنگ و درگیری ، ظلم و بی عدالتی داشته باشیم و تمام مردم و ادیان الهی را در کنار هم در صلح و دوستی ببینیم.

  محمد نقدی، دانشجوی دکترای فیزیک،دانشگاه تربیت مدرس(naghdi.m@gmail.com)

عمر سایت: 16سال و 16ماه و -7روز