عیدی عید غدیر وبودجه سال ۱۳۸۵

غلامرضا رزمگیر

 عیدی عید غدیر وبودجه سال ۱۳۸۵
   بودجه به مبلغ  ۱۵۵هزار میلیارد تومان در سال ۸۴، به  مبلغ ۱۹۵ هزار میلیارد تومان در سال ۸۵  افزایش یافت وبه مجلس تقدیم شد. لایحه بودجه افزایش  ۴۰ هزار میلیارد تومانی را خبر میدهد. به نظر می رسد  این بودجه ی پیشنهادی  دو برابر منابع در آمدی آن باشد.

   درلایحه یک میلیون و ۹۵۶ هزار میلیارد ریالی بودجه سال ۸۵ ،رقم بودجه عمومی دولت ۶۲۹ هزار و ۶۴ میلیارد ریال است که دو قسمت ۵۹۰ هزار و ۲۸۲ میلیارد ریال از محل درآمدهای عمومی دولت و رقم ۳۸ هزار و ۷۸۱ میلیارد ریال از محل درآمدهای اختصاصی دولت را دربر می گیرد.

   در تنظیم لابحه بودجه سال ۱۳۸۵ در آمد حاصل از فروش نفت بشکه ای ۴۰ دلار محاسبه شده است وبنا به گفته جناب آقای  کاظم پوراردبیلى نماینده  ایران  در هیات عامل اوپک ، اغلب کشورهاى اوپک بودجه سال ۲۰۰۶ خود را بر مبنای رقم ۲۸ تا ۳۵ دلار برای هر بشکه ی نفت تنظیم کرده اند. به عنوان مثال : کویت بودجه سال ۲۰۰۶ خود را بر مبناى نفت ۳۶ دلار، ونزوئلا قیمت ۱۷ تا ۲۳ دلارى نفت در بودجه سال گذشته اش را به بشکه اى ۲۶ دلار در سال جدید رسانده و دولت الجزایر سال گذشته بودجه کشورش را بر مبناى نفت ۱۹ دلار محاسبه کرده بود. این کشور سال جدید نیز همین رقم را در نظر گرفته است. بحرین نیز سال گذشته قیمت هر بشکه نفت را در بودجه سالیانه اش ۳۰ دلار محاسبه کرده بود و براى سال نو در این رقم تغییرى نداده است. مکزیک قیمت هر بشکه نفت را از ۲۱ دلار به ۳۶ دلار رسانده و نیجریه نیز بودجه اش را بر مبناى نفت ۳۳ دلار بسته است.

   اگر نفت با این قیمت پیشنهادی به فروش نرسد باتوجه به کاهش موجودی صندوق ذخیره ارزی ،از چه منابعی کسری بودجه تامین میگردد؟سوالی است که پاسخش را باید نمایندگان مجلس در صورت تصویب لایحه پیشنهادی بدهند البته اگر بخواهند بدون منظور نمودن ملاحظات سیاسی پاسخ دهند.

   شاهی‌عربلو رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : تعیین نرخ ۴۰ دلار برای هر بشکه نفت ولو این‌که یک نرخ نزدیک به واقعیت باشد، ریسک‌پذیری منابع درآمد بودجه را بالا می‌برد؛ چرا‌که بیش از ۷۰ درصد از بودجه‌ی کشور وابسته به درآمدهای نفتی است.

تبصره ۱:

مصوبه ی  شماره‌ی ‌۶۸۹۴۴/ت ‌۳۴۲۹۹ه از سوی دکتر داودی به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ شده است، بر اساس این تصویب نامه کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی بایستی به مناسبت عید سعید غدیر خم از محل اعتبارات مصوب یا منابع داخلی خود مبلغ سیصد هزار (‌۳۰۰۰۰۰) ریال بن غیر نقدی به کلیه‌ی کارکنان اعم از رسمی، غیررسمی و شرکتی پرداخت کنند.

تبصره ۲:

دستگاه های اجرائی از کمبود منابع داخلی وبودجه جاری رنج می برند این موضوع در پرداخت اضافه کار به کارکنان هویداست .بنا بر این مصوبه دستگاه اجرائی باید از اضافه کاری وحق ماموریت ها کسر وبه عنوان عیدی پرداخت نمایند.این به آن در!

 
غلامرضا   رزمگیر
hr.mohandes@gmail.com

عمر سایت: 16سال و 16ماه و -7روز