یک‌شنبه 31 شهریور 1398

فواید رایگان شدن روادید بین ایران و عراق

عبدالمالک شنبه زاده - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام اظهار داشت: از چندین هزار سال قبل، سفر بخش جدایی ناپذیر تفریحات بشری است. در گذشته مفهوم سفر فقط به معنی رفتن به جایی دیگر برای خوشگذرانی بود اما با پیشرفت جوامع و تبدیل شدن سفر و گردش به " صنعت گردشگری" مفاهیم کلی جای خود را به دسته بندی‌های مختلف داده اند که هر کدام تعریف خاصی از مسافرت را ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: گردشگری مذهبی یکی از زیر شاخه‌های صنعت گردشگری است و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این سفرها مختص مسلمانان نیست و پیروان ادیان دیگر نیز با توجه به اعتقادات مذهبی و آثار و بقایای دین خود، به سفرهای مذهبی می‌روند. امروزه گردشگری مذهبی نیز وارد تجارت جهانی شده است و روز به روز پیشرفت می‌کند.

این مسئول با اشاره به نزدیکی استان ایلام به کشور عراق و عتبات عالیات اضافه کرد: استان ایلام نیز یکی از مناطقی است که با عنایت به شرایط ویژه امکان جذب گردشگر مذهبی داشته که باید این صنعت رونق یافته و زمینه های رونق آن را ایجاد کرد.

شنبه زاده تصریح کرد: استان ایلام 420 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داشته و نزدیک ترین استان کشور به عراق و کربلای معلی و نجف و بغداد است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: معمولاً زوار ایرانی و حتی عراقی مرز مهران در استان ایلام را برای تردد برگزیده و از این مرز برای تردد خود استفاده می‌کنند. امنیت حاکم در مرز و مسیر تردد و نزدیکی به شهرهای کربلا، نجف، کاظمین، مشترکات فرهنگی و ... سبب این استقبال زوار دو کشور شده است.

وی ادامه داد: با رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق که رئیس جمهور کشورمان در سفر به عراق و مونسان - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مصاحبه بعدی به این مهم اشاره کردند بدون تردید سبب افزایش گردشگران مذهبی شده و استان ایلام نیز به عنوان دروازه عتبات عالیات از این مزیت بهره مند خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه این استان ظرفیت‌های لازم برای استقبال و پذیرایی از زوار عتبات عالیات  و گردشگران مذهبی دارد، اضافه کرد: دیگر مسئولان امر باید با ایجاد زیرساخت‌ها زمینه تحقق توسعه گردشگری مذهبی در استان ایلام را فراهم کنند.

شنبه زاده ضمن تقدیر از تلاشهای سلیمانی دشتکی - استاندار ایلام در عنایت به توسعه زیرساخت‌های استان به ویژه در حوزه اربعین تصریح کرد:  جا دارد از تلاش نمایندگان استان ایلام در این راه تقدیر شود.

مدیر کل میراث فرهنگی ایلام گفت: بدون شک رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق زمینه تحول صنعت گردشگری مذهبی در استان ایلام شده که دیگر نهادها با عنایت به این مهم در این مسیر گام بردارند.

وی همچنین یادآور شد: معمولا افراد سرمایه گذار در بخش‌هایی اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند که مطمئن به سوددهی و بازگشت سرمایه هستند که خوشبختانه در استان ایلام زمینه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری وجود دارد که با رایگان شدن روادید بین دو کشور ایران و عراق این مزیت بیشتر شده و بدون تردید سرمایه گذارانی وارد استان ایلام خواهند شد.

نظرات ارسال نظر