ساز ناکوک منطقه تفریحی ساز و بن + تصاویر

تنگه ساز و بن از مناطق توریستی شهرستان سیروان بوده که از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی از جمله طبیعت سرسبز، رودخانه بسیار زیبا و... برخوردار است. تنگه سازبن در شمال روستای ورگچ از توابع شهرستان سیروان واقع شده و بی شک از زیباترین مناطق گردشگری استان ایلام به شمار می‌رود.

نبود راه دسترسی مناسب به این تنگه، عدم ساخت اماکن برای اسکان گردشگران، نبود روشنایی و... از مهمترین مشکلاتی است که این تنگه با آن مواجه است و متاسفانه آنگونه که شایسته است از سوی مسوولان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. بی شک در صورت ایجاد زیرساخت‌های مناسب در این منطقه زیبا شاهد افزایش جذب گردشگر هستیم و در صورت توجه مسوولان، این منطقه می‌تواند به یک ظرفیت توریستی مهم در استان مبدل شود. طی سال‌های اخیر مسوولان وعده بهسازی مسیر تنگه ساز و بن را داده‌اند اما متاسفانه این وعده تاکنون محقق نشده است.

نقش راه های مواصلاتی در جذب گردشگر

ثمیر قلی خانی یکی از شهروندان سیروانی می‌گوید: تنگه ساز و بن از مناطق بسیار زیبای شهرستان سیروان است و هر ساله به ویژه در ایام نوروز گردشگران بسیاری از مناطق مختلف استان و کشور به این منطقه گردشگری می‌آیند. جاده تنگه ساز و بن مشکلات و کاستی‌های بسیاری دارد و خودروهای سبک نمی‌توانند به راحتی از این جاده عبور کنند.

وی افزود: بارش‌ها سبب شده گردشگرانی که روزهای آخر هفته از شهرستان‌های مختلف استان به این منطقه می‌آیند شاهد جاده‌ی خاکی و پر از گل و لای باشند که تردد خودرو را بسیار سخت یا غیرممکن می‌کند.

یکی دیگر از شهروندان سیروانی اظهار داشت: راه‌های دسترسی نقش موثری در جذب توریست دارد و باید مسوولان ذیربط به این مهم توجه داشته باشند تا شاهد افزایش جذب گردشگر در تنگه ساز و بن باشیم؛ این امر به نوبه خود می‌تواند درآمدزایی و اشتغال‌زایی را در پی داشته باشد.

بیکاری قایقداران تنگه ساز و بن

محسن شریفی یکی از قایقدارانی که در منطقه گردشگری ساز و بن مشغول فعالیت است، می‌گوید: نبود جاده مناسب در این منطقه و بارش‌های امسال که سبب گل الود شدن مسیر شده باعث شد شاهد کاهش بازدیدکنندگان و گردشگران از این منطقه باشیم که این امر بر کار و درامد ما تاثیر مستقیم داشت.

وی افزود: اجاره قایق‌ها به گردشگران تنها منبع درآمد من و بسیاری از قایقداران منطقه بود و درآمد ما با کمبود گردشگران، کاهش یافته است به طوری که در صورت ادامه این روند شاهد بیکاری برخی از قایقداران خواهیم بود.

این جوان سیروانی اذعان کرد: مناسب نبودن جاده منتهی به تنگه ساز و بن سبب شده که برخی از گردشگران با مشاهده وضعیت نامناسب جاده و گل و لای موجود در آن برگردند و از ورود به تنگه منصرف شوند.

تخصیص130 میلیون تومان اعتبار جهت بازسازی مسیر تنگه

در این راستا عبدالمالک شنبه زاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام اظهار داشت: تنگه ساز و بن یکی از نقاط بسیار زیبا با طبیعت دل انگیز استان بوده که چشم هر گردشگری را مجذوب خود می‌کند.

وی افزود: طی سال‌های اخیر بازدید از تنگه تاریخی طبیعی ساز و بن شهرستان سیروان توسط گردشگران فرا استانی نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام ادامه داد: متاسفانه مسیر خاکی این تنگه مشکلات بسیاری را برای گردشگران به وجود آورده، اما در تلاش برای بهسازی مسیر آن هستیم. 

شنبه زاده با بیان اینکه توجه به مناطق گردشگری و تسریع در بهسازی جاده دسترسی به منطقه زیبای ساز و بن می‌تواند در جذب توریست و درآمد ساکنان منطقه مثمر ثمر باشد، گفت: طی سال گذشته و امسال 130 میلیون اعتبار برای بهسازی این مسیر تخصیص یافته و کارهای مطالعاتی آن در حال انجام است.

آمادگی اداره کل میراث فرهنگی جهت همکاری با متقاضیان ساخت اقامتگاه

شنبه زاده اضافه کرد: در زمینه تخصیص اعتبار مشکل خاصی وجود ندارد و هم اکنون کارهای مطالعاتی مسیر در حال انجام است و پس از آن بهسازی مسیر شروع خواهد شد.

این مسوول با اشاره به اینکه ساخت اماکن اقامتی در این منطقه نیازمند ورود بخش خصوصی است بیان داشت: در صورت وجود متقاضی برای ساخت اقامتگاه در منطقه، این اداره کل همکاری لازم را با متقاضیان انجام می‌دهد.

 مسیر تنگه ساز و بن از روستای ورگچ می‌گذرد بی شک روستاییان می‌توانند جهت ساخت اقامتگاه اقدام کنند؛ این اقامتگاه‌ها، علاوه بر جذب گردشگر، موجب ایجاد درآمد برای روستائیان و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها می‌شود.

نظرات ارسال نظر

ایلام امروز؛ آرشیو دیجیتال ایلامیان

عمر سایت: 14سال