سه‌شنبه 12 فروردین 1399

جامعه شناس ایلامی: ضرورت تشکیل کارگروه مقابله با خودکشی در ایلام

جامعه‌شناس ایلامی گفت: مدیریت کلان استان باید به مسأله خودکشی توجه کند و مانند مسأله اعتیاد، کارگروهی برای آن تشکیل دهد.

«علی موسی‌نژاد» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، اظهار کرد: خودکشی معمولاً به یک یا چند دلیل از جمله خلاص شدن از یک درد روانی غیرقابل‌تحمل، ناتوانی در تحمل مرگ عزیزان و تلاش برای پیوستن به آن‌ها، برانگیختن احساس عذاب وجدان یا گناه در دیگران یا رسوا کردن دیگران و تبرئه خود، استمداد از دیگران یا تلاش برای کسب اطمینان از دیگران در یک زمینه خاص و بالاخره، اعتراض علیه شرایط ناعادلانه و تبعیض آمیز رخ می‌دهد.

 

وی ادامه داد: نگاهی به خودکشی‌هایی که اخیراً در ایلام رخ‌داده‌اند، نشان می‌دهد که خودکشی در حال تبدیل‌شدن به ابزاری برای ابراز نارضایتی از شرایط موجود است. همچنین، استفاده از روش‌ها و ابزارهای جدید در خودکشی و افزایش میزان اقدام به خودکشی در میان متأهلان و شاغلان نشان می‌دهد که خودکشی در استان ایلام در حال ورود به شرایط جدیدی است که باید به بررسی، شناخت و ریشه‌یابی دقیق‌تر و اتخاذ تدابیری خاص برای کنترل آن پرداخته شود.

این پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی با بیان اینکه خودکشی نتیجه انواع فشارهایی است که شهروندان در زندگی روزمره شان تجربه می‌کنند، تأکید کرد: زمانی که افرد این فشارها را غیرقابل‌تحمل تصور می‌کنند و یا در فائق آمدن بر آن‌ها احساس ناتوانی و درماندگی می‌کنند، برای رهائی از فشار، راه خودکشی را در پیش می‌گیرند.

موسی نژاد تصریح کرد: این فشارها از شکافی ناشی می‌شوند که بین ایده‌ال ها(امیدها) و انتظارات، و همچنین بین انتظارات افراد و دستاوردها در زندگی مردم وجود دارد. شکاف مذکور در سال‌های اخیر به‌ واسطه عملکرد خرده نظام سیاسی به‌شدت افزایش یافته است و شهروندان نیز از این رهگذر، فشار شدیدی را متحمل شده‌اند.

 موسی نژاد خاطرنشان کرد: فساد گسترده‌ای که هر روز اخبار جدیدی از آن فاش می‌شود و به اطلاع مردم می‌رسد، وضعیت نگران‌کننده ایران در زمینه شاخص‌هایی از قبیل شاخص لگاتوم و شاخص فلاکت و شاخص توسعه انسانی، غلبه سیاست در توازن نهادی قدرت، تعلق یکی از بالاترین میزان های بیکاری و همچنین بالاترین میزان جمعیت شهری زیر خط فقر به استان ایلام از جمله عواملی هستند که دامنه این شکاف را افزایش می‌دهند.

وی غلبه روابط بر ضوابط و بی‌توجهی به شایستگی و مهارت و تخصص در انتخاب‌ها و انتصاب‌ها، اشتغال مجدد بازنشستگان، ُپست تراشیدن برای افراد و گروه‌های خاص و تحمیل هزینه‌های سنگین بر مردم، میزان بالای بیکاری تحصیل‌کرده‌ها، اجرای گزینشی قوانین، توزیع ناعادلانه فرصت‌ها و امکانات، بی‌برنامگی و بی‌توجهی مدیریت کلان به مسائل استان، ناکارآمدی دستگاه‌های ذی‌ربط در اجرای عادلانه قانون و ناتوانی در احقاق حقوق مردم را از دیگر عواملی عنوان کرد که دامنه این شکاف را افزایش می‌دهند و به تبع آن، فشار روانی بر شهروندان را پیوسته تشدید می‌کنند. در نتیجه این شرایط، مردم به نوعی احساس استیصال فراگیر اجتماعی مبتلا شده‌اند که خودش را در قتل‌ها و خودکشی‌های اخیر در برخی مناطق استان ایلام نشان داد.

وی در خصوص نقش خانواده در این زمینه افزود: در گذشته، نهاد خانواده به‌ مثابه سپر و محافظی در مقابل فشارهای اجتماعی عمل می‌کرد اما امروزه از ایفای این نقش ناتوان است؛ خانواده در ایلام دیگر قادر نیست از اعضایش در مقابل مسائلی از قبیل خودکشی محافظت کند؛ از یک‌ طرف، میزان ازدواج کاهش‌یافته و میزان طلاق افزایش پیدا کرده. و از طرف دیگر، اصولاً فلسفه و شیوه تشکیل خانواده و نقش‌هایی که افکار عمومی برای خانواده تعیین و تعریف می‌کند، تغییر کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام با بیان اینکه ساختار خانواده در حال فاصله گرفتن از قبل است، تصریح کرد: در نتیجه، افراد در مقابل فشارهایی که از جانب جامعه به آن‌ها تحمیل می‌شود، از طرف خانواده و نهادهای آموزشی و تربیتی و مراکز بهداشتی و درمانی به نحو مناسب آموزش نمی‌بینند، حمایتی دریافت نمی‌کنند و نه‌ تنها بی‌پناه و بی‌پشتیبان می‌مانند بلکه حتی به انحا و اشکال گوناگون تحت‌فشار هم قرار می‌گیرند.

موسی نژاد اضافه کرد: افزون بر این، متأسفانه مردم هم نسبت به مشکلات یکدیگر دچار نوعی بی‌تفاوتی و کرختی شده‌اند تا جایی که اخطارها و هشدارهای نزدیکان و اطرافیان در خصوص اقدام به خودکشی را چندان جدی نمی‌گیرند و به نحو مناسب به افراد واقع در معرض خطر کمک نمی‌کنند و صرفاً پس از خودکشی این‌گونه افراد، ابراز تأسف و بعضاً احساس می کنند.

وی در خصوص نحوه برخورد با آسیب اجتماعی خودکشی گفت: مدیریت کلان استان بایستی به مسأله خودکشی توجه کند و مانند مسایلی از قبیل اعتیاد برای آن کارگروهی تشکیل دهد؛ بایستی ریشه‌یابی شود که چرا میزان انواع خشونت( نزاع، قتل، خودکشی) در استان این‌همه افزایش‌ یافته است، بایستی محققان، صاحب‌نظران و دستگاه‌های ذی‌ربط با مسؤولیت و دخالت و حمایت شخص استاندار وارد عرصه شوند و برنامه‌ای جامع برای پیشگیری از خودکشی تنظیم و اجرا کنند.

این جامعه‌شناس اظهار کرد: اجرای برنامه‌های فقرزدایی، تلاش برای توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات و تسهیلات، عنایت بیش‌تر به عدالت در ابعاد گوناگون زندگی مردم، حساس سازی شهروندان و تلاش برای افزایش میزان احساس مسؤولیت در قبال یکدیگر، تقویت سرمایه اجتماعی از طریق افزایش و تقویت سازمان‌های غیردولتی در زمینه‌های مختلف، آموزش مهارت‌های زندگی به اقشار گوناگون، اموزش مهارت های کنترل خشم و اجرای برنامه‌های متنوع با هدف افزایش نشاط اجتماعی از جمله مواردی است که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند.

موسی‌نژاد با بیان اینکه متأسفانه چندی پیش شاهد خودکشی یک کارآفرین بودیم و بعد از آن یک کارمند و اخیراً نیز یکی از مدیران استان خودکشی کرد، ادامه داد: مدیران استان حداقل برای حفاظت از نیروی انسانی متخصص باید برای این معضل چاره‌اندیشی کنند.

 

 

نظرات ارسال نظر
  • کیومرث شارودیدر تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۳

    تحلیلی گذرا اما بسیار زیبا وجامع وغنی از اشارات جامعه شناسانه بود.کاش گوش شنوایی پیدا شود.اگر نشود هرکسی که این تحلیل را خوانده است در مقابل این مردم مسول است ناآگاهی بهانه مقبولی برایش نخواهد بود.

    پاسخ به این نظر
  • حامد راضیدر تاریخ ۳ اسفند ۱۳۹۳

    با سلام! ضمن احترامی که برای جناب موسی نژاد قائلم به اتحضار می رسانم اساتید ایشان هم شاید نتوانند خود را جامعه شناس بنامند! ...

    پاسخ به این نظر