سه‌شنبه 12 فروردین 1399

ایلام؛ استانی بر مدار صفر درجه

استاندار از ایلام به عنوان استانی بر مدار صفردرجه نام برد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، «محمدرضا مروارید» در گفت‌وگویی مفصل با روزنامه‌ی اعتماد مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان را مورد بررسی قرار داد.

«ايلام»، بنا به اسناد تاريخي فراوان، بخشي از حكومت عيلام باستان بوده كه در ۶۴۰ سال پيش از ميلاد به دست آشور باني پال تصرف شد. در كتيبه‌هاي بابلي، عيلام را «آلامتو» يا «آلام» خوانده‌اند كه به قولي به معناي «كوهستان» يا «كشور طلوع خورشيد» است. حالا در اين كشور طلوع خورشيد، شرايط زندگي براي مردم آنجا سخت است، نرخ بيكاري بالاست و پروژه‌هاي نيمه‌كاره دولت نهم و دهم هنوز حتي «كلنگ» هم نخورده است؛ شهري كه براساس آمار، نفت‌خيز و چهار درصد نفت كشور را داراست و داراي منابع گازي بسياري نيز هست به طوري كه ١٥ درصد منابع گازي كل كشور در اين استان قرار دارد و پالايشگاه گاز هم دارد، اما هنوز نزديك به ٤٥ هزار بيكار دارد و در شش ساله گذشته بيش از ١٠٠ هزار نفر از اين استان به استان‌هاي مجاور مهاجرت كرده‌اند. در كنار تمام اين مشكلات مردم ايلام حتي سينما هم ندارند و تقريبا از نظر مسائل فرهنگي و هنري كاملا محروم هستند. براي بررسي مشكلات و آسيب‌هاي ايلام، گفت‌وگويي كرديم با محمدرضا مرواريد، استاندار ايلام و فارغ‌التحصيل مهندسي كشاورزي از دانشگاه بوعلي همدان و كارشناسي ارشد مديريت دولتي است. مرواريد به خوبي بر مشكلات ايلام واقف بود و كمك مسوولان به خصوص دولتي‌ها را براي بهتر شدن شرايط زندگي در ايلام كليد اصلي قفل‌هاي اين استان عنوان كرد.

از دلايلي كه براي نرخ بالاي بيكاري در ايلام برشمرده مي‌شود مي‌توان به جنگ هشت ساله و از بين رفتن زيرساخت‌هاي اين استان اشاره كرد. البته بعد از آن بازسازي‌هاي مناسب و خوبي در اين استان به مرحله عمل رسيد اما باعث ايجاد اشتغال نشد

امكانات ايلام در زمينه فضاهاي فرهنگي و اجتماعي و تفريحي ضعيف است به اين دليل كه جمعيت اين شهر ٢٠٠ هزار نفر است و با اين جمعيت صرف نمي‌كند كه يك شهر بازي خوب تاسيس شود مگر اينكه توريست‌هاي داخلي به اين استان سفر كنند. البته هتل مناسبي هم در ايلام وجود ندارد

*** ايلام به چه امكاناتي بيش از همه نياز دارد تا پروژه‌هاي نيمه‌تمامي كه در اين استان كليد خورده است اجرايي شود؟

اوايل سال جاري ايلام شاهد سفر رييس‌جمهور به اين استان بود كه به همين دليل بودجه نسبت به سال گذشته رشد چند برابري داشت. در سال گذشته بودجه ١٧٠ ميليارد توماني در اختيار ايلام قرار گرفت اما امسال تقريبا ١٠٠٠ ميليارد تومان در پروژه‌هاي ملي و استاني هزينه شده است.

***وضعيت بودجه در دولت‌هاي نهم و دهم چگونه بود؟

در سال ٩١ تقريبا در حد صفر بود و هر اعتباري هم كه تخصيص كردند داده نشد؛ موضوعي كه باعث شد تا پروژه‌هاي متعددي راكد بماند و عملي نشود. به شخصه قصد اين را ندارم كه بگويم هيچ كاري انجام نشده است اما واقعيت اين است كه در استان ايلام هر دوره‌اي مثلا در دوران سازندگي كارهاي عمراني اساسي انجام شده است يا در دوره آقاي خاتمي كارهايي در حوزه پتروشيمي يا نيروگاه‌هاي انرژي انجام شد و در زمان آقاي موسوي هم كه ايلام درگير جنگي طاقت‌فرسا بود باز هم شاهد بوديم كه دولت با تاسيس كارخانه سيمان به اقتصاد و اشتغال اين شهر توجه كرد اما در دولت آقاي احمدي‌نژاد هيچ كار موثري در اين استان به مرحله اجرايي نرسيد و فقط جاده كرمانشاه به ايلام كه در زمان آقاي هاشمي‌رفسنجاني ساخته شده بود، بازسازي شد اما شاهد بوديم كه پروژه‌هايي نظير كشتي‌سازي يا سيمان دهلران به نتيجه نرسيد.

*** بنابراين پروژه‌هايي كه ناتمام رها شده‌اند نيازمند تامين بودجه هستند؟

يقينا. ما در پتروشيمي ايلام نياز به تامين بودجه داريم. پالايشگاهي هم در دهلران داشتيم كه تغيير مديريت‌هاي پي‌درپي در آنها باعث راكد ماندن برنامه‌هاي آن شده است. كارخانه سيماني هم در ايلام وجود دارد كه از دوران آقاي خاتمي همچنان نيمه‌كاره رها شده است.

*** با اين شرايط به نظر مي‌رسد كه استان ايلام ظرفيت‌هاي اقتصادي بالايي دارد؟

بله. استان ايلام از نظر ظرفيت‌هاي نفت و گاز بعد از بوشهر و خوزستان است. با جمعيت ٦٠٠ هزار نفري كه اين استان در خود جاي داده است، نياز به تامين بودجه بيش از پيش هم احساس مي‌شود.

با اينكه استان ايلام از ظرفيت اقتصادي بالايي برخوردار است اما نرخ بيكاري در آنجا خيلي بالاست.

از دلايلي كه براي نرخ بالاي بيكاري در ايلام برشمرده مي‌شود مي‌توان به جنگ هشت ساله و از بين رفتن زيرساخت‌هاي اين استان اشاره كرد. البته بعد از آن بازسازي‌هاي مناسب و خوبي در اين استان به مرحله عمل رسيد اما باعث ايجاد اشتغال نشد. استان ايلام داراي قشر وسيعي است كه از دانشگاه‌هاي كشور و خود ايلام فارغ‌التحصيل شده‌اند كه از اين لحاظ جز چهار استان اول كشور است اما متاسفانه ميزان نرخ بيكاري با اين تعداد وسيع تحصيلكرده همخواني ندارد و بالاست.

*** سقف آن چيزي كه بعد از جنگ مدنظر ايلامي‌ها بوده اكنون عملي شده است؟

استان ايلام از امكانات علمي خوبي برخوردار است. دانشكده نفت و گاز پتروشيمي هم در اين استان راه‌اندازي شده و دانشگاه‌هاي آزاد ايلام هم جزو دانشگاه‌هاي مطرح كشور است اما آن چيزي كه ديده نمي‌شد، سرمايه‌گذاري مناسب در اين استان است كه بيش از همه باعث عملي نشدن برنامه‌هاي متعدد مي‌شود. سرمايه‌گذاري مناسب است كه ايجاد اشتغال مي‌كند. ايلام استاني با امتياز محيط‌هاي مناسب دامپروري است به نحوي كه معيشت بيشتر مردم در دامپروري و كشاورزي خلاصه شده است.

*** بنابراين رسيدگي به اين دو حوزه بسيار اهميت دارد و مي‌تواند در كاهش نرخ بيكاري موثر باشد.

درست است. هرچه اين دو شغل مكانيزه‌تر شوند شغل‌هاي ديگري آزاد مي‌شود. در ايلام صنعت مشخصي وجود نداشت و تنها در زمان آقاي موسوي كارخانه سيماني در اين استان راه‌اندازي شد كه ايجاد اشتغال كرد اما ما شاهد از دور خارج شدن ساير پروژه‌هاي مهم در اين استان بوده‌ايم. البته پروژه‌هاي پتروشيمي و پالايشگاه گاز به تازگي به ثمر نشسته است با اين حال ظرفيت ايجاد چندين پالايشگاه در اين استان وجود دارد.

*** اگر اين كارخانه‌ها يا پروژه‌هاي نيمه‌تمام راه‌اندازي شود چند نفر مي‌توانند در آنها كار كنند؟

از روزي كه اين پروژه‌ها كلنگ مي‌خورد ايجاد اشتغال شروع مي‌شود. شايد در دوره ساخت نزديك به ٢٠٠٠ نفر مشغول به فعاليت شوند اما طبيعي است كه بعد از آن از تعداد نيرو كاسته شود و مثلا به ٢٠٠ نفر برسد اما نبايد فراموش كرد كه خيلي از اين پروژه‌ها مدت زمان طولاني زمان مي‌برند تا به مرحله نهايي برسند. پروژه‌هاي سدسازي نمونه آن هستند كه حتي تا هشت سال هم ساخت آنها زمان برده است از سوي ديگر ايجاد هر پروژه‌اي در كنار خود باعث ايجاد صنايع ديگر هم مي‌شود كه آنها هم اشتغال ايجاد مي‌كنند. بنابراين راه‌اندازي پروژه‌ها بسيار اهميت دارد.

*** استان ايلام از نظر تربيت نيروي ماهر بومي، در چه جايگاهي قرار دارد؟

در ايلام پالايشگاه گازي تاسيس شده است كه فاز يك آن به مرحله اجرايي رسيده است ٩٠ درصد كاركنان آن را بومي‌هاي خود استان تشكيل مي‌دهند. ايلام به دليل دانشگاه‌هاي خوبي كه دارد از نظر آموزش با مساله خاصي مواجه نيست البته تخصيص اعتبارات از سوي وزارت نفت براي آموزش آكادميك مي‌تواند نيروهاي ماهر‌تري را در ايلام پرورش دهد.

*** يكي از مسائلي كه همواره در بررسي استان ايلام از آن ياد مي‌شود مشكل مهاجرت مردم اين استان است. مساله‌اي كه هم باعث ايجاد مشكلات هويتي مي‌شود و هم مي‌تواند بافت شهرها را در اين استان تغيير دهد و از بين ببرد. عمده دليل اين مهاجرت‌ها چيست؟

اين مشكل در سال‌هاي اخير پيش آمده است. در بررسي‌اي كه در اين مورد در سال ٨٣ انجام شد نيز از مهاجرت به عنوان يكي از اتفاقات اين استان ياد شد با اين تفاوت كه در آن زمان استان با افزايش جمعيت نيز روبه‌رو بود به همين دليل از مهاجرت با عنوان مشكل ياد نمي‌شد اما از سال ٨٦ تا ٩١ در يك دوره ٥ ساله شاهد بوديم كه ٥٠ هزار نفر از جمعيت استان كم شد به عبارت ديگر در اين مدت ١٠٠ هزار نفر مهاجرت كرده‌اند كه اين عدد بالايي است.

*** راهكار رفع اين مشكل چيست؟

براي رفع اين مشكل بايد يكسري مراكز ايجاد شغل پايدار در ايلام ايجاد شود و شغل‌هاي خدماتي نيز وجود داشته باشد. متاسفانه در دولت قبلي تاسيس هشت كارخانه در ايلام به تصويب رسيده بود اما تنها يك كارخانه زمينش خريداري شده است.

*** يعني اصلا كلنگ هم نخورده است؟

خير. فقط زمينش خريداري شده است.

*** با اين شرايط آماري از تعداد بيكاران استان در اختيار داريد؟

ايلام ٤٥ هزار نفر بيكار دارد كه ١٢ هزار نفر از آنها فوق ديپلم و مابقي ديپلم و زير ديپلم هستند. اگر اين كارخانه‌ها تاسيس شوند تعداد بالايي از اين بيكاران شرايط‌شان تغيير مي‌كند. در اين ميان بايد انگيزه لازم به كارآفرينان هم داده شود.

*** وضعيت كشاورزي و دامداري ايلام از نظر رشد چگونه است؟

ايلام ٤ برابر جمعيت خود، گوشت توليد مي‌كند به نحوي كه از اين لحاظ در رده چهارم در كشور قرار دارد. محصولات ديگري چون گوشت سفيد، گندم، ذرت و... هم در اين استان توليد مي‌شود كه بخشي از آنها از جمله گندم و ذرت نيز به كشورهاي عراق و سوريه صادر مي‌شود. اين محصولات مشكل خريدار ندارد. گندم و ذرت را دولت مي‌خرد البته در فروش گوشت مرغ مشكلاتي از جمله نوسانات قيمت وجود دارد كه بايد رفع شود.

*** پس از اين نظر آسيبي به مردم وارد نشده است.

خير به نظر مي‌رسد نهضتي به شكل بازگشت به زمين‌ها در استان شكل گرفته است. البته ما يك برنامه مفصلي در آنجا داريم. ايلام ٧٠ هزار هكتار زمين آبي دارد. در گذشته برنامه‌اي طراحي شده بود كه اگر اجرايي شود اين زمين‌ها به ١٠٠ هزار هكتار مي‌رسد. اين يعني توليد محصولات نيز دو برابر افزايش مي‌يابد. ٥٠ هزار هكتار در سفر دولت يازدهم به مرحله بهره‌برداري رسيده است و ٥٠ هزار هكتار ديگر نيز در مهران و دهلران است كه جزو مناطق گرمسيري و مرزي كشور به حساب مي‌آيند كه البته صندوق توسعه ملي در سفر آقاي روحاني به ايلام در مورد آن تصميم‌گيري هم كرده است.

*** چه مدت زمان مي‌برد تا نتيجه اعلام شود؟

زماني كه تعيين كرده‌اند سه ساله است كه اگر اين زمان عملي شود و شاهد نهايي شدن اين پروژه‌ها باشيم مي‌توان تحولات اساسي در حوزه‌هاي مهمي چون اشتغال و مهاجرت در استان ايلام ايجاد كرد.

*** استان ايلام از نظر شرايط زيست‌محيطي و آب و هوايي در چه شرايطي قرار دارد؟

در دوران آقاي احمدي‌نژاد خشكسالي بود اما دو سال اخير ٣٠ درصد نسبت به دوره ١٠ ساله بارندگي‌ها افزايش داشته است.

*** درباره مسائل ريزگردها چه تدابيري در استان انديشيده شده است؟

ريزگردها از صحراهاي عربستان، اردن و مقداري هم از عراق مي‌آيد. به دليل سدهاي زيادي كه هم كشور تركيه هم عراق و هم ايران در اين كشور زده‌اند بسياري از تالاب‌هاي عراق كه در گذشته آب داشتند اكنون خشك و باعث ايجاد ريزگردها شده‌اند. خاك كشور عراق رسي است و وقتي بارندگي مي‌شد سطح وسيعي از بيابان‌ها را آب مي‌گرفت اما اين كشور مدتي با كمبود بارندگي هم روبه‌رو شد كه افزايش ريزگردها را به دنبال داشت. البته اخيرا خانم ابتكار گفته است كه مقدار حجم قابل توجهي آب به سمت اين تالاب‌ها رها و تعدادي از آنها زنده شده‌اند. خوشبختانه استان ايلام در دو سال گذشته تنها يك روز با پديده ريزگردها مواجه بوده است.

*** استان ايلام با مشكل سد براي ذخيره آب هم مواجه است؟

بله. در حال حاضر شش يا هفت سد در استان در حال ساخت است كه با تزريق اعتبارات ساخت آنها همچنان ادامه دارد. در سفري هم كه دكتر روحاني به ايلام داشتند هشت ميليارد و ٧٠٠ ميليون دلار از صندوق توسعه ملي با مجوزي كه از مقام معظم رهبري گرفته شد، اعتبار براي ساخت اين سدها در نظر گرفته شده است.

*** ايلام از نظر امكانات رفاهي در چه شرايطي قرار دارد؟

متاسفانه از اين نظر ايلام كمبودهاي فراواني دارد. اين در حالي است كه اين استان از نظر زيبايي‌هاي طبيعي بسيار غني است و آب و هواي سه‌گانه‌اي هم دارد. مثلا شهرهاي دهلران و مهران در زمستان داراي هوايي گرمسيري هستند. در دولت گذشته هم طرحي به تصويب رسيده بود كه ايجاد ١٥ منطقه گردشگري در اين استان را نويد مي‌داد كه متاسفانه تنها روي كاغذ آمد و عملي نشد. در دهلران آب گرمي وجود دارد كه ظرفيت آن بيشتر از تمام چشمه‌هاي آب گرم استان اردبيل است و در شش ماه پاييز و زمستان مي‌تواند محل خوبي براي توريست‌هاي داخلي و خارجي باشد. در ايلام چشمه‌اي وجود دارد به نام قير كه قير و آب با هم از آن سرازير است.

*** استان ايلام از نظر جذب توريست در چه شرايطي است؟

از اين نظر آمار بسيار پاييني به ثبت رسيده است. بيشتر مسافران هم از خوزستان و شهرهاي همجوار به ايلام مي‌آيند. اين موضوع هم خودش ايجاد اشتغال مي‌كند.

*** امكانات فرهنگي در ايلام چگونه است؟ سالن‌هاي تئاتر و سينما در چه شرايطي است؟

امكانات ايلام در زمينه فضاهاي فرهنگي و اجتماعي و تفريحي ضعيف است به اين دليل كه جمعيت اين شهر ٢٠٠ هزار نفر است و با اين جمعيت صرف نمي‌كند كه يك شهر بازي خوب تاسيس شود مگر اينكه توريست‌هاي داخلي به اين استان سفر كنند. البته هتل مناسبي هم در ايلام وجود ندارد.

*** يعني ايلام شهر بازي ندارد؟ سينما چطور؟

شهر بازي دارد اما نه به آن شكل مجهز كه در مراكز استان‌هاي ديگر يا شهرهاي بزرگ كشور ديده مي‌شود. متاسفانه ايلام سينما هم ندارد. ايلام زماني ٣٠ هزار نفر جمعيت داشت و سينما هم داشت اما الان براي ٢٠٠ هزار نفر يك سالن سينما هم ندارد.

*** سالن‌هاي ورزشي چطور؟

از اين لحاظ خوب است و ايلام در اكثر رشته‌هاي ورزشي رزمي مثل تكواندو و هاكي در تيم ملي نماينده دارد اما از نظر فوتبال ضعيف است و در ليگ دو تازه يك سهميه گرفته است. رشته‌هاي ورزشي كشتي و تكواندو در اين استان بيشترين اقبال را در بين مردم دارند و از نظر سالن و امكانات ورزشي براي اين دو رشته در سطح مناسبي هستيم منتها اگر به حوزه‌هاي اشتغال و گردشگري در اين استان رسيدگي شود، شكوفايي شهر در پي آن خواهد آمد.

*** تنها دليل مهاجرت اشتغال نيست. بلكه مردم به دنبال رفع نيازهاي متعدد خود از نظر اقتصادي، فرهنگي و تفريحي هم هستند.

درست است. فقدان مراكز تفريحي و فرهنگي باعث افسردگي مردم مي‌شود و مهاجرت را افزايش مي‌دهد.

*** آماري نگران‌كننده از آسيب‌هاي اجتماعي خصوصا خودكشي و خودسوزي در ايلام به ثبت رسيده است. دليل آن چيست؟

البته ايلام از نظر آسيب‌هاي اجتماعي مانند مواد مخدر جزو استان‌هاي پاك محسوب مي‌شود آن هم در شرايطي كه سه استان همسايه آن درگير مواد مخدر هستند اما ايلام به نسبت جمعيتش از نظر مواد مخدر جزو استان‌هاي پاك محسوب مي‌شود. منتها خودكشي و خودسوزي هم در اين استان وجود دارد كه البته هر سال دستگاه‌هاي مختلفي اين آسيب را مورد مطالعه قرار مي‌دهند.

*** در آخرين تحقيقاتي كه انجام شده است دليل اين ميزان خودكشي و خودسوزي در ايلام چه چيزي عنوان شده است؟

تا مدتي پيش مسائلي چون جنگ را عنوان مي‌كردند اما در حال حاضر بيكاري و مسائل فرهنگي هم به عنوان دليل خودكشي عنوان شده است. البته خيلي از افرادي كه خودكشي مي‌كنند افراد فقيري نيستند و شغل دارند و مشكلات خانوادگي باعث خودكشي‌شان شده است. خاطرم هست كه در گذشته وقتي فردي خودكشي مي‌كرد خانواده‌هاي ديگر حتي براي شركت در مراسم سوگواري‌اش هم دچار ترديد مي‌شدند و مي‌گفتند كه اين كار گناه است. اما اكنون به آن به شكل عادي نگاه مي‌شود.

*** در واقع مي‌توان گفت كه به تدريج به خودكشي و خودسوزي در اين استان به ديد ناهنجاري نگاه نمي‌شود و به هنجار تبديل شده است كه اين بسيار عجيب است.

به تازگي با همكاري وزارت رفاه برنامه‌اي مفصل براي مطالعه در اين خصوص تدوين شده است.

*** در شهرهاي ديگر استان ايلام از جمله مهران چه شرايطي حاكم است؟

مهران شهري است كه ٢٥٠٠٠ نفر ظرفيت دارد ولي عملا ١٥٠٠٠ نفر در آن زندگي مي‌كنند.

*** پديده قاچاق در اين شهر چگونه كنترل مي‌شود؟

آنجا قاچاق وجود ندارد. چون مردم واقعا همراه با دولت هستند و نمي‌خواهند ناهنجاري ايجاد شود و خيلي قاچاق كم است در حالي كه مي‌تواند درآمد بالايي براي مردم داشته باشد. مهران زمين‌هاي كشاورزي خوبي دارد و مردم هم از اين لحاظ در شرايط خوبي قرار دارند اما بايد يكسري امكانات فراهم شود كه نشده است.

*** سالانه زايران زيادي از اين شهر به عراق سفر مي‌كنند. اما به نظر مي‌رسد اين موضوع تاثير آنچناني در اقتصاد اين شهر نداشته است. اين موضوع عجيب نيست؟

دليل دارد. روزي ٢٠٠٠ زاير از مهران عبور مي‌كنند اما سازمان حج به شكلي برنامه‌ريزي كرده است كه امتيازاتش در اختيار خودش است به نحوي كه زايران از شهرشان كه حركت مي‌كنند سه‌روزه به مهران مي‌رسند و به سرعت از آنجا خارج مي‌شوند. يعني يك ساعت هم در مهران توقف ندارند كه گردشي مالي در اين ميان انجام شود. البته سفر به شكل انفرادي فرق مي‌كند اما بيشتر زايران به شكل كارواني سفر مي‌كنند.

*** اخيرا از برنامه‌اي براي تبديل شدن مهران به منطقه آزاد صحبت شده است. اين موضوع بسيار مهمي است و مي‌تواند شرايط مهران را دگرگون سازد.

دقيقا كار اساسي‌اي كه قرار است در مهران انجام شود همين تبديل كردن اين شهر به منطقه آزاد است. اين مساله در كميته تخصصي منطقه آزاد تصويب شده است و قرار است به شوراي عالي و مجلس برود. الان مهران جزو منطقه ويژه محسوب مي‌شود اما اگر منطقه آزاد شود كار بزرگي است. اقدام مهم ديگر آبرساني به ٤٠ هزار هكتار از اراضي مهران است. همچنين چندين كارخانه سيمان و كاشي‌سازي و فولاد در مهران در حال ساخت است. در حال حاضر كار عمده‌اي كه در اين شهر انجام مي‌شود تاسيس دو حوزه نفتي است كه اگر به مرحله بهره‌برداري برسد از هر كدام روزي ٦٥٠٠٠ بشكه نفت استخراج مي‌شود و در كنارش پالايشگاه راه مي‌افتد و سه سد هم قرار است راه‌اندازي شود. با اجرايي شدن اين طرح‌ها مهران آباد مي‌شود و به نظر من مهاجرپذير هم مي‌شود. مجوزهايي هم گرفته شده است كه عراقي‌ها هم تا ايلام بيايند.

*** تدابيري براي حل مشكلات محيط زيستي ايلام از جمله شرايط جنگل‌هاي بلوط اين استان هم انديشيده شده است؟

مشكل اصلي اين جنگل‌ها كم‌آبي، گرد و خاك و ريزگردهاست. دكتر روحاني در سفرشان به ايلام از جنگل‌هاي بلوط ديدن كردند و خيلي هم متاسف شدند و قرار شد امور اصلاحي در اين جنگل‌ها انجام شود. ٦٠٠ هزار هكتار جنگل در ايلام وجود دارد كه غالبش بلوط است. در همين دو سالي كه بارندگي خوب شده است خصوصا امسال كه برف هم داشتيم كه در ١٥ سال گذشته سابقه نداشت كمي وضعيت بهتر شده است. اميدواريم كه تغيير پيش بيايد. منابع طبيعي هم كارهايي كرده است. اگر جنگل بلوط را بگيريم چيزي از ايلام نمي‌ماند.

*** رابطه بين خود استانداري با نماينده‌هاي شهرها و دولت‌ها چگونه است؟ چون در برخي رسانه‌ها آمده بود كه اختلافاتي بين نماينده‌ها و استانداري وجود دارد؟

نماينده‌هاي ايلام وقتي به مجلس راه يافتند تقريبا با خاستگاه اصولگرايي رفتند اما هر سه آنها اكنون همراه دولت هستند و با وزرا ارتباط خوبي دارند. اختلافاتي كه وجود دارد بيشتر جزيي است و در همه دوره‌هاي مجلس شاهد اين بوده‌ايم.

*** به عنوان سوال آخر؛ در استانداري چه امكاناتي نياز داريد يا چه طرح‌هايي براي سرمايه‌گذاري داريد؟

در زمينه سرمايه‌گذاري خيلي پروژه داريم. نمونه آن پتروشيمي ايلام است كه ظرفيت توليد ٦٠٠ هزار تن اتيلن را دارد. از طرفي خيلي از صنايع پايين دستي در اين استان مي‌تواند شكل بگيرد. الان فاز دوم پالايشگاه دارد آماده مي‌شود. با توجه به اينكه صادرات خوبي داريم روزي تقريبا ٢٠ هزار قلم كالا صادر مي‌كنيم. صنايع پلاستيك و مواد پتروشيمي و مصالح ساختماني و مواد غذايي مي‌تواند در مهران هدف سرمايه‌گذاري قرار گيرد. در رابطه با مسائل عمراني، حتما بايد شرايط جاده‌هاي ايلام تغيير كند. بايد جاده مهران به كرمانشاه بازسازي شود كه البته ٤٠ كيلومتر از آن درست شده است اما كم است. يك خواسته عمده‌اي هم مردم ايلام دارند كه آن هم راه‌آهن ايلام است. وزارت راه تصويب كرده است كه تمام مراكز استان بايد به شبكه ريلي وصل شوند اما اين اتفاق در ايلام نيفتاده است. چند سال پيش تعدادي از وزرا مي‌گفتند كه بار و مسافرش كم است اما اكنون هر دو اين موضوع‌ها افزايش پيدا كرده است و نياز به ايجاد شبكه ريلي در اين استان احساس مي‌شود. البته وزارت راه گفته است كه اگر سرمايه‌گذار پيدا كنيم آنها تضمين بازگشتش را مي‌كنند و ما هم البته با چند شركت خارجي در اين مورد صحبت كرده‌ايم اما تا تحريم‌ها و تعليق‌ها برطرف نشود زمينه‌هاي همكاري ايجاد نمي‌شود.

***

جمله‌هاي كليدي

٣٠ درصد نسبت به دوره ١٠ ساله بارندگي‌ها افزايش داشته است.

از ايلام ١٠٠ هزار نفر مهاجرت كرده‌اند.

ايلام ٤٥ هزار نفر بيكار دارد كه ١٢ هزار نفر از آنها فوق ديپلم و مابقي ديپلم و زير ديپلم هستند.

٦٠٠ هزار هكتار جنگل در ايلام وجود دارد كه غالبش بلوط است.

روزي ٢٠٠٠ زاير از مهران عبور مي‌كنند اما سازمان حج به شكلي برنامه‌ريزي كرده است كه امتيازاتش در اختيار خودش است.

در حال حاضر بيكاري و مسائل فرهنگي هم به عنوان دليل خودكشي عنوان شده است

ايلام يك شهر بازي بيشتر ندارد.

در دولت گذشته هم طرحي به تصويب رسيده بود كه ايجاد ١٥ منطقه گردشگري در اين استان را نويد مي‌داد كه متاسفانه تنها روي كاغذ آمد.

دركل ايلام سينما وجود ندارد.

در دوران آقاي احمدي‌نژاد خشكسالي بود اما دو سال است كه نسبت به هشت سال گذشته ٣٠ درصد بارش‌ها بيشتر شده‌اند.

نظرات ارسال نظر
  • در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۳

    من به عنوان یک شهروند از تلاشهای صادقانه و خستگی ناپذیر استاندار شریف تشکر می کنم. اما یک نکته ای را با ایشان می خواهم مطرح کنم و آنهم این است که آقای استاندار محبوب و مردمی کاش که مدیران ارشد استان که به کار گماشته اید ذره ای شباهت به شما داشتند و مثل شما صادقانه و دلسوزانه کار می کردند اگر اینجوری باشه استان با استعداد ما خیلی زودتر از آنچیزی که با تلاشهای یک تنه شما به توسعه برسه می توانست به توسعه نائل بشه به هر صورت خداوند شما را موفق نماید

    پاسخ به این نظر
  • خزلدر تاریخ ۳ اسفند ۱۳۹۳

    چیزی که جالب بود ذکر این نکته بود که در زمان پهلویها که جمعیت شهر ایلام 30000 نفر بوده سینما ساخته شده وجود داشته استفاده میشده است اما چطوره که حالا با جمعیت 250000 نفری شهر ایلام همین سینما تخریب شده وجود نداشته و استفاده نمیشود!!! ایول به این تناسب!!!. آقای استاندار! ضمن تشکر از همه زحمات شما جدا توده مردم ایلام از اینکه مرکز استانشان یک سالن سینما و یا تئاتر ندارد ناراحت و سرخورده هستند. راستی خود شما به عنوان یکی از افراد تراز اول استان از اینکه در شهر تان سالن سینما وجود ندارد چه احساسی دارید؟ فرهنگ مقوله ایست که اگر به جوانب آن نپردازیم مشکلات ف5راوانی از همین زاویه فرهنگ وارد مسایل اجتماعی و اقتصادی و .... شهر و دیار و مردمان فهیم این استان میشود. خود دانید تاریخ شما را قضاوت خواهد کرد!

    پاسخ به این نظر