یک‌شنبه 17 فروردین 1399

نمایشگاه صنایع دستی و سوغات ‪ ۲۸‬استان کشور در دهلران ایلام گشایش یافت

نخستين نمايشگاه صنايع دستي و سوغات ‪ ۲۸‬استان كشور شامگاه شنبه در محل پارك لاله دهلران در جنوب شهر ايلام گشايش يافت.

فرماندار دهلران در آيين افتتاحيه اين نمايشگاه گفت: يكي از زمينه‌هاي ايجاد اشتغال در جامعه روي آوردن جوانان و هنرمندان به صنايع دستي است.

"نعمت‌الله صفري" بااشاره به استعداد، توانايي و ذوق هنري ملت ايران به ويژه بانوان در امر توليد صنايع دستي افزود: با حمايت و سرمايه‌گذاري دولت در اين بخش مي‌توان فرهنگ صنايع دستي را در بين اقشار جامعه ترويج داد.

وي معرفي توانمنديهاي صنايع دستي هنرمندان و بانوان استان ايلام به هنر- مندان ديگر استانهاي كشور را از اهداف برگزاري اين نمايشگاه عنوان كرد.

معاون اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام نيز گفت: هم اكنون در كشور ايران بيش از ‪ ۴۰۰‬رشته صنايع دستي در حال فعاليت است.

"اسكندري " با اشاره به اينكه صنايع دستي جمهوري اسلامي ايران تا سال ‪۷۲‬ جزو سه كشور برتر صادرات صنايع دستي بوده است، افزود: بدليل بي‌توجهي و عدم استقبال، صنايع دستي ايران هم اكنون در رتبه پايين‌تر قرار گرفته است.

وي اظهارداشت: صنعت گران كشور تاسال ‪ ۱۳۷۲‬سالانه بيش از دو ميليارد دلار صادرات صنايع دستي به خارج صادر مي‌كردند، ولي اين رقم هم اكنون به ‪۵۶۰‬ ميليون دلار يعني به حدود يك چهارم در سال ‪ ۱۳۸۵‬كاهش يافته است.

وي تصريح كرد: صنايع دستي صددرصد بومي است و براي سرمايه‌گذاري و برنامه ريزي، بستگي به فرهنگ خاص هر منطقه شهر و روستا دارد.

در اين نمايشگاه بيش از ‪ ۵۰‬غرفه از صنايع دستي و سوغات ‪ ۲۸‬استان‌كشور به مدت ‪ ۱۲‬روز براي بازديد كاروانهاي راهيان نور و مردم استان ايلام در شهر مرزي دهلران واقع در ‪ ۲۲۰‬كيلومتري جنوب شهر ايلام داير مي‌باشد.

هم‌اكنون روزانه بطور متوسط ‪ ۵۰۰‬نفر از دانشجويان، قشرهاي مختلف مردم به صورت كارواني از آوردگاه‌ها، يادمانهاي شهدا، استحكامات و عملياتهاي رزمندگان اسلام در طول هشت سال جنگ در نوار مرزي استان ايلام از جمله شهرستان دهلران ديدن مي‌كنند.

نظرات ارسال نظر