پنج‌شنبه 14 فروردین 1399

جولان سگ‌های ولگرد در مرکز استان ایلام

روزانه در برخي از نقاط شهر ايلام در ساعات خاصي از شبانه‌روز شاهد جولان سگ‌هاي ولگردي هستيم که زيبنده مرکز استان نيست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، سالهاست که موضوع اتلاف سگ‌هاي ولگرد در مرکز استان با مشکلاتي مواجه است چراکه با وجود فعاليت‌هاي کميته اتلاف حيوانات ناقل بيماري در نقاط و ساعاتي خاص در سطح مرکز استان ديده مي‌شود که گاه گاه شاهد گله سگ‌هايي در برخي نقاط مانند ورودي شهر از ميدان شماره يك و ميدان گل‌ها ، منطقه بانگنجاب و چاليمار و ميدان مرکزي شهر هستيم که نه تنها زيبنده چهره شهر نيست بلکه حتما مي‌تواند مشکلاتي جدي را در پي داشته باشد.
يزدانبخش پورنصرت، مسوول بهداشت گروه محيط مرکز بهداشت شهرستان ايلام گفت: برنامه اتلاف موضوعي است که اگر به آن پرداخته نشود، عواقب وخيمي براي سلامتي مردم به دنبال خواهد داشت چراکه وجود يکسري بيماري‌هاي مشترک بين انسان و دام وجود دارد که اگر به صورت مدون و مستمر انجام نگيرد، بيماري‌هاي خطرناک متوجه مردم مي‌شود که از جمله آنها مي‌توان بيماري هاري و کيست هيداتيک که سگ ميزبان آن است را مي‌توان نام برد.
وي با بيان اينکه متولي اصلي اين برنامه در سطح شهر شهرداري است، تصريح کرد: اين وظيفه در سطح روستاها بر عهده دهياران است و معيار مهم براي انجام اتلاف حيوانات ولگرد و مخصوصا سگ شکايات مردمي است و نظارت بر چگونگي اين امر مهم بر عهده مرکز بهداشت به عنوان متولي اصلي است.
مسوول بهداشت گروه محيط مرکز بهداشت شهرستان ايلام روند اتلاف در سطح شهرستان را مثبت ارزيابي و از اتلاف بيش از 1500 قلاده سگ در سال گذشته در حوزه شهر ايلام و شهرک صنعتي و چوار خبر داد و تصريح کرد: نقش پررنگ اين مرکز در موضوع اتلاف شامل نظارت بر دفن بهداشتي و دريافت شکايات مردمي براي پيگيري تلف کردن سگ‌هاي ولگرد است.
پورنصرت آمار سگ‌هايي را که در 6 ماهه اول سال جاري تلف شده‌اند، 170 قلاده در حوزه شهر ايلام و 76 قلاده در شهر چوار دانست و خاطرنشان کرد: منظور از سگ‌هاي ولگرد سگ‌هايي است که دامپزشکي براي آنها شناسنامه صادر نکرده است که نشانه بي‌صاحب بودن آنهاست.
وي آمار اتلاف 6 ماهه دوم که عموما در فصل پاييز بوده است را 326 قلاده سگ بيان كرد و گفت: 201 قلاده از اين تعداد مربوط به شهر ايلام و مرکز استان بوده است و 125 قلاده ديگر مربوط به شهرک صنعتي و چوار بوده‌اند.
دکتر محمدعلي رحمي، مسوول شبکه دامي شهرستان ايلام گفت: بيماري هاري از مهمترين بيماريهاي بين انسان و دام است که اگر درست و به موقع درمان نشود، موجب ابتلاي انسان مي‌شود که خطر مرگ انسان را به دنبال دارد و همين خطر ضرورت اتلاف سگ‌هاي ولگرد را ايجاب مي‌کند.
وي وظيفه اين مرکز را واکسينه کردن سگ‌ها و صدور شناسنامه براي آنها عنوان و خاطرنشان کرد: در مورد سگ‌هاي روستاي و عشايري که وجود آنها براي دامداران و دامپروران ضروري است که در قالب طرح‌هاي مختلف يا براساس برنامه زماني مشخص در برابر بيماري‌ها واکسينه مي‌شوند.
علي رحمي با بيان اين که در اين راستا از آغاز سال، تاکنون 618 قلاده سگ واکسينه و شناسنامه‌دار شده‌اند، تصريح کرد: در خصوص سگ‌هاي بدون شناسنامه که به عنوان سگ‌هاي ولگرد از آنها ياد مي‌شود واکسينه نمي‌شوند و طبق وظيفه دامپزشکي به عنوان عضو کميته اتلاف سگ‌هاي ولگرد برعهده شهرداري است که يک نفر از شبکه دامپزشکي در اين امر حضور دارد.
رييس شبکه دامپزشکي شهرستان ايلام بر ضرورت اتلاف سگ‌هاي ولگرد تاکيد و خاطرنشان کرد: وجود روستاها در حاشيه شهر ايلام، موجب هجوم سگ‌هايي که عموما در اين روستاها زاد و ولد مي‌کنند در برخي ساعات شبانه روز به شهرها مي‌شود که کميته اتلاف بايد تمهيدات لازم را بينديشد.
دبير کميته اتلاف شهرداري نيز به ايسنا گفت: در شهرستان ايلام فرماندار رياست اين کميته را برعهده دارد و شهرداري به عنوان دبير اين کارگروه انتخاب شده است که در اين راستا فعاليت‌هاي گسترده‌اي را انجام داده است.
مهندس مصطفي کرمي اظهارکرد: مساله وجود حيوانات ناقل بيماري يکي از معضلات جامعه است و ماهانه بطور متوسط 145 قلاده سگ در نقاط مختلف شهر تلف مي‌شود که اين امر مهم با همکاري ديگر اعضاي کميته انجام مي‌گيرد.
وي با بيان اينکه اين موضوع به بخش خصوصي واگذار شده است، تصريح کرد: به ازاي تلف کردن هر قلاده سگ، 15 هزار تومان پرداخت مي‌شود و اگر کل هزينه‌ها محسوب شود سالانه 50 ميليون تومان براي اين موضوع هزينه مي‌شود.
وي گفت: براي تلف کردن اين گونه حيوانات معمولا از سه روش زنده‌گيري ، عقيم سازي، شکار با اسلحه گرم و بيهوشي ديده مي‌شود که از هر روشي با توجه به تشخيص کارگروه و خصوصيات توپوگرافي منطقه و تشخيص دبير کارگروه استفاده مي‌شود.
کرمي گفت: در مناطق کوهستاني موانع مختلفي وجود دارد معمولا از روش اتلاف به وسيله اسلحه گرم به صورت ساچمه‌زني استفاده مي‌شود اما در مناطق بياباني يا هموار از روش زنده‌گيري استفاده مي‌شود.
وي روش عقيم‌سازي را از روش‌هايي دانست که جهت کاهش زاد و ولد سگ‌ها بسيار موثر است که کارشناس اين موضوع پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي به اين کار مبادرت مي‌کنند و سگ‌هاي عقيم شده پس از انجام آزمايش‌هاي گوناگون و اطمينان از سلامتي آنها در اختيار دامداران و يا کساني که به نگهداري سگ نياز دارند گذاشته مي‌شود.
وي گفت: در راستاي عمليات اتلاف فعاليت‌هاي فراواني صورت گرفته است که شهرداري ايلام و چوار به ترتيب رتبه اول را در اين کميته به دست آورده‌اند.
کرمي اضافه کرد: نوعي سگ با عنوان " سگ آهو گير" که نسل آنها در حال انقراض است تنها در استان‌هاي ايلام و کردستان ديده مي‌شود و قيمت آنها در کشورهاي همجوار بين 10 تا 15 ميليون مي‌رسد که در برنامه اتلاف شاهد نمونه‌اي از اين سگ‌ها نبوده‌ايم.
وي در پايان با فعاليت‌هاي فرمانداري را در اين کميته از ديگر اعضاي کميته خواست تا با همکاري بيشتر زمينه فراهم شدن شهري عاري از هرگونه حيوانات ناقل بيماري را فراهم آورند.
نظرات ارسال نظر