دوشنبه 5 خرداد 1399

مصوبه احداث راه آهن ایلام لغو شد/ تصویب مصوبه هایی بدون کارشناسی!

مصوبه احداث راه آهن از مصوبات سفر دوم رئیس جمهور به ایلام است که اکنون مسئولان بعد از گذشت پنج سال و انجام مطالعاتی در این زمینه، تازه به این نتیجه رسیده اند که احداث راه آهن در ایلام توجیه اقتصادی ندارد و این مصوبه باید لغو شود.

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام با داشتن 420 کیلومتر مرز مشترک با کشورعراق و تردد روزانه بیش از پنج هزار زائر از مرز مهران از نبود امکانات حمل و نقل مانند فرودگاه مناسب، جاده مناسب، راه آهن و..رنج می برد.

یکی از مصوبات مهم دولت طی سفر دوم به استان ایلام احداث راه آهن در این استان بود و اینکه این مصوبه قابل توجیه است در حالیکه به تصویب دولت رسیده نکته ای قابل تامل است. چرا که این سئوال مطرح می شود که چطور می شود مصوبه ای تصویب شود، مردم امیدوار شوند اما این مصوبه بعد از گذشت پنج سال، غیرکارشناسی اعلام شود و به دلیل آنچه عدم توجیه اقتصادی نامیده می شود از مرحله اجرا خارج شود.

اگر یک مصوبه مانند راه آهن استان ایلام توجیه اقتصادی ندارد آیا نباید این مصوبه را قبل از تصویب و امیدواری مردم مورد مطالعه قرار داد.

این مورد تنها موردی نیست که پس از به تصویب رسیدن، غیرکارشناسی عنوان می شود بلکه مشکل تصویب مصوبات بدون مطالعه و اجرایی نشدن پیش از این نیز تکرار شده است به نحوی که ایجاد هشت کارخانه بزرگ صنعتی بعد از گذشت چند سال به دلیل عدم سرمایه گذاری لغو شد. لغو احداث بزرگترین پلایشگاه خصوصی نفت در شهرستان دهلران به علت عدم توجیه اقصادی نیز از دیگر موارد مذکور بود.

ایجاد کارخانه سیمان مهران و بدره نیز به همین سرنوشت دچار شده اند.

مصوبه راه آهن استان ایلام هرچند به دلیل عدم توجیه اقتصادی لغو شده اما این استان به سبب تردد زائران و به دلیل امن بودن مرز مهران، غیر قابل قبول به نظر می رسد و با یک حساب سرانگشتی مشخص است که این کار از هر لحاظ دارای توجیه است.

همچنین طبیعت بکر مهران و وجود دشتهای باز و نزدیکی به شهرستان اندیمشک در استان خوزستان نیز خود عاملی برای افزایش گردشگر و توجه به فراهم کردن زیرساختها برای جذب گردشگر است.

تلاشها برای ایجاد راه آهن ایلام ادامه دارد

استاندار ایلام در این خصوص گفت: مطالعات این بخش به پایان رسیده اما در ماده 32 به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی مبنی بر تاثیر مثبت بر سرمایه گذاری متوقف شده است ولی تلاشها و پیگیری ها برای ایجاد راه آهن ادامه دارد.

وی ادامه داد: این مسئله از طریق مذاکره با وزیر مسکن و شهرسازی همچنین نمایندگان مجلس پیگیری شده و چنانچه این شبهه در ماده 32 حل شود، عملیات اجرایی طرح آغاز و در بلندمدت به بهره برداری خواهد رسید.

مردم ایلام از مسئولان انتظار دارند که اگر انجام کاری غیرممکن است آن مسئله مطرح نشود و چنین برخوردهایی حق  ایلامیها نیست.

نظرات ارسال نظر
 • رضا جهاندوستدر تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۰

  اين مسئولين كارشان هميشه همينطوري است .مردم عزيز و گرامي ايلام هميشه حقشان خورده شده و خورده خواهد شد، ودليل اين امر بي كفايتي مسئولين مربوطه مي باشدمگه مسير ايلام براي كشيدن راه آهن بدتر از مسير جاده هراز و فيروزكوه در دل رشته كوههاي البرز است.

  پاسخ به این نظر
 • محمد كريم رحيمی در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۰

  با سلام قابل توجه دوست عزيز نويسنده مطلب و مسئولين محترم سايت خبری ايلام امروز واقعا از ديدن مطلب فوق در خصوص راه آهن ايلام به عمق بی خبری و بی اطلاعی مسئولين استان از موضوع پيگيری راه آهن ايلام پی بردم دوستان عزيز مصوبه راه آهن ايلام غير قابل ابطال مي باشد و فقط بی مسئوليتی مديران استان و عدم برخورداری استان از داشتن نمايندگان دلسوز و دنباله گير مسائل مهم استان باعث تاخير در اجرای اين پروژه ملی گرديده هرچند بخش خصوصی با تمام توان و اقتدار و آينده نگری پيگير احداث راه آهن ايلام مي باشد اين سوال مطرح است كه در كجای كشور سابقه دارد كه استانداری اعلام كند كه راه آهن توجيه ندارد و اساسا چرا راه آهن فقط برای استان ايلام توجيه ندارد كسی نيست كه بپرسد معنای اين جمله آن هم از زبان استاندار يك استان چيست و آيا مردم ايلام ارزش و حق استفاده از اين ابتدائی ترين پروژه راه سازی در دنيا را ندارند آيا استاندار محترم توجه دارند كه اين مطلب يعنی بستن مرز بين المللی مهران چه برای انتقال بار و چه مسافر زيرا اگر ساير مرز های مشترك با كشور عراق به راه آهن وصل شوند ديگر كسِ حاضر به عبور و مرور از مرز مهران نيست . در پايان به عنوان كسی كه حدود يك دهه است پيگير اتصال استان به شبكه راه آهن سراسری ميباشم حاضرم در يك گفتگوی زنده از صدا وسيمای مركز ايلام و يا در مسجد جامع شهر ايلام با حضور استاندار ، نمايندگان مجلس شورای اسلامی ، كارشناسان خبره اين فن ، مديران و رئوسای سازمانهای مربوطه در حضور مردم مظلوم ، مقاوم ، شريف و ولايت مدار ايلام ثابت نمايم كه راه آهن ايلام دارای توجيه فنی ، اقتصادی ، اجتماعی ، سياسِ و نظامی ميباشد وتنها گره كار عدم دلسوزی ، پيگيری ، اطلاع و ... مديران و نمايندگان استان مي باشد

  پاسخ به این نظر
 • محموددر تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۰

  با سلام واقعا برای کسانیکه این حرف را که مبنی بر غیر کارشناسانه بودن طرح احداث راه آهن در ایلام را مطرح کرده اند متاسفم.این حق مسلم ایلام و هر ایلامی هست که پیشرفت کند.

  پاسخ به این نظر